Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Będą protestować dalej

W Strzałkowie kolejny raz spotkali się rodzice zainteresowani zmianami w systemie oświaty, którzy zapowiadają kolejne protesty w tej sprawie. 10 kwietnia ponownie nie poślą dzieci do szkół. 

Tematem spotkania było podsumowanie akcji szkolny protest organizowanej 10 marca w szkołach na terenie całego kraju .W wielu szkołach rodzice na znak niezadowolenia zdecydowali, że nie poślą tego dnia do szkoły swoich dzieci. Nie inaczej było na terenie Gminy Strzałkowo.  Niestety wyniki akcji w szkołach powiatu słupeckiego nie były tak satysfakcjonujące. Rodzice nie poprzestają na 10 marca zapowiadają i zapraszają wszystkich rodziców w powiecie którzy nie zgadzają się z formą wprowadzanych zmian do powtórzenia akcji 10 kwietnia.

W czasie dyskusji rodzice zwracali uwagę na wątpliwości związane z rekrutacją podwójnego rocznika do szkól ponadgimnazjalnych nie zgadzając się z prognozą przedstawianą przez powiatowy Wydział Oświaty.

-Pomimo, iż do szkół trafią absolwenci tych dwóch typów szkół, to chcemy zapewnić, iż w szkołach Powiatu Słupeckiego są odpowiednie warunki lokalowe, by wszystkich chętnych uczniów przyjąć. Rekrutacja nie spowoduje znaczącego wzrostu liczby uczniów, gdyż aktualnie szkoły ponadgimnazjalne dotyka niż demograficzny, który przez najbliższe dwa lata szkolne jeszcze się pogłębi. Tak więc, rok szkolny 2019/2020 będzie rokiem, gdy w szkołach ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych naszego powiatu na poziomie wszystkich klas -wg prognoz- będzie o ok. 375 uczniów więcej, niż w bieżącym roku szkolnym. Oznacza to, iż w każdej naszej szkole będzie średnio o 75 uczniów więcej, czyli ok. 2-3 oddziały. Taka liczebność uczniów w szkołach absolutnie nie spowoduje dwuzmianowości, czego obawiają się już teraz rodzice, czy sami uczniowie- mówiła dla naszego portalu Elżbieta Kordylewska, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Słupcy.

 

 

Rodzice zwrócili uwagę na fakt iż nieprecyzyjnym jest podzielenie nadwyżki 350 uczniów równo po 75 do każdej szkół- W procesie  rekrutacji proporcje przyjmowania uczniów do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie słupeckim rozkładają się w inny sposób. Liceum ogólnokształcące w Słupcy około 35 procent uczniów z nadwyżki 350 uczniów to  119, czyli o 44 więcej niż w założeniach więc nie 2 lub 3 ale minimum 4 klasy- tłumaczyli zebrani na spotkaniu.

Rodzice nie unikali też tematu podstaw programowych ramowych planów nauczania braku korelacji w przedmiotach przyrodniczych roczników straconych – testowych, jak również braku wskazania korzyści z wprowadzanych zmian. Zwracali również uwagę na brak szczegółowej wiedzy na ich temat.

Padła także propozycja  przeprowadzenia debaty zwolenników i przeciwników reformy edukacji. Niepokojące głosy w rozmowie to uwagi rodziców o presji nauczycieli w sprawie blokowania protestu. Spotkanie zakończyło się wspólną. konkluzją.

To nasze dzieci! Zadecydujcie 10 kwietnia w oparciu o merytoryczne argumenty jeżeli uznacie, że trzeba zacząć rozmawiać o reformie edukacji przyłączcie się do nas 10 kwietnia. Macie do tego prawo- zachęcali zebrani powołując się na zasadę wolności poglądów oraz ochrony władzy rodzicielskiej wynikające z konstytucji.

Najnowsze komentarze
  • Szanowni Rodzice ja się z Wami nie zgadzam. Żeby nie było – też jestem rodzicem z tym”problemem”. Nie będzie mnie 10 kwietnia.

  • Ale olbrzymia frekwencja:) Widać że rodzice nie są zainteresowani takimi protestami.

Dodaj komentarz