Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Pożegnali strzałkowskie gimnazjum

Wyjątkowe zakończenie roku szkolnego w strzałkowskim gimnazjum. Podczas uroczystości pożegnano, nie tylko tegorocznych absolwentów, ale także placówkę, która po osiemnastu latach kończy swoją działalność.

Decyzją Ministra Edukacji od 1 września br. Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie na mocy prawa zostanie włączone do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Zakończenie roku szkolnego było więc dobrą okazją do tego, by podsumować dotychczasową działalność.

– Swoją pracę rozpoczynaliśmy w 1999 roku w starym budynku szkoły podstawowej. Przez lata dołączone zostało nowe gimnazjum, dobudowano nowe skrzydło. W międzyczasie pojawiła się hala sportowa, której głównym beneficjentem jest dzisiaj właśnie Gimnazjum im. Janusza Korczaka. Nasza szkoła, jako jedyny budynek obok Urzędu Gminy, została podłączona do światłowodu. Samorząd zainwestował w boisko wielofunkcyjne i dobrze wyposażone pracownie. Miliony złotych zostały przekazane na to, żebyście wy mogli dobrze przygotować się do kolejnego etapu edukacyjnego – mówił do uczniów Piotr Gałan.

Zdaniem dyrektora to właśnie uczniowie i absolwenci szkoły są jej największym sukcesem. – Nasi wychowankowie są m.in. wykładowcami na Uniwersytecie w Miami, lekarzami, prawnikami, ale także dobrymi rzemieślnikami, fachowcami w swoich dziedzinach. Przede wszystkim jest to jednak pokolenie młodych ludzi wychowanych w oparciu o wartości takie jak: prawda, dobro i piękno – dodał.

Podsumowanie działalności gimnazjum była doskonałym momentem do podziękowania wszystkim tym, którzy przez lata wspierali tę placówkę. Wręczono też prestiżowe szkolne odznaczenie, czyli Medal Korczakowski. Do tej pory uhonorowano nim dziewięć osób, które systematycznie pomagały gimnazjum, działały na rzecz rozwoju bazy materialnej i dydaktycznej i wspierały działalność wychowawczą szkoły. W tym roku, do grona wyróżnionych dołączył Rafał Piwowarczyk, prezes firmy DAGMAR.

Specjalną statuetkę, w podziękowaniu za dotychczasowe wsparcie ze strony samorządu gminy i zaangażowanie w rozwój gimnazjum, otrzymał wójt  Dariusz Grzywiński. – Ta placówka była dla nas zawsze punktem honoru jeśli chodzi o inwestycje oświatowe, przygotowanie bazy lokalowej dla dobrego kształtowania i kształcenia charakterów młodych mieszkańców gminy. (…) Każde gimnazjum to było miejsce wyrównywania szans. Tych szans edukacyjnych, których uczniom szkół mniejszych często brakowało, poprzez gorsze warunki, mniejsze możliwości bazy oświatowej. Strzałkowskie gimnazjum z pewnością te różnice niwelowało i dawało wszystkim młodym ludziom z terenu gminy równe szanse. Tego tak naprawdę będzie nam najbardziej żal. Oczywiście samorząd gminy nadal będzie hołdował zasadzie, że najważniejszą inwestycją jest inwestycja w młode pokolenie. Dalej tak będziemy czynić, aby młodzi ludzie znajdowali tutaj jak najlepsze warunki do nauki, do kształcenia, do przygotowania się do kolejnych etapów edukacyjnych – przekonywał wójt.

Włodarz gminy wspomniał również o pierwszej dyrektor gimnazjum śp. Marioli Śmidowicz. – Od zawsze była ona bezwzględnie oddana idei tworzenia dobrego gimnazjum. Takiego jakie zostało stworzone. Dzisiaj, wspominając jej imię, pamiętajcie, że ktoś taki pracował na rzecz dobrze wyglądającego i funkcjonującego gimnazjum – dodał.

Jak przystało na zakończenie roku szkolnego, nie zabrakło także wyróżnień dla uczniów. Najważniejsze z nich, tytuł Prymusa Szkoły otrzymała Patrycja Milczarek. Została ona również wybrana Wolontariuszem Roku. Z kolei najlepszym sportowcem została Łucja Michalak.

Uroczystość zakończył niecodzienny koncert w wykonaniu gimnazjalnego zespołu muzycznego. W jego pierwszej części wystąpili obecni uczniowie gimnazjum, a w drugiej absolwenci, którzy specjalnie na tę okazję znów wrócili do dawnej szkoły.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *