Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Święto ludowców w Piotrowicach

Słupeccy działacze PSL, jak co roku spotkali się na powiatowych obchodach Święta Ludowego. Drugi raz z rzędu uroczystość odbyła się w Piotrowicach.

Historia obchodów Święta Ludowego sięga początku XX wieku. Najpierw obchodzono je w rocznicę bitwy pod Racławicami, a w 1926 roku na I Kongresie Stronnictwa Chłopskiego ustalono, że będzie to dzień Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. W tym roku miało ono miejsce 15 maja i właśnie tego dnia w Szamotułach odbyły się wojewódzkie obchody Święta Ludowego w Wielkopolsce. Słupeccy działacze PSL świętowali tydzień później. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od Mszy św. w kościele bł. Bpa. Michała Kozala w Słupcy. Po jej zakończeniu, wszyscy przenieśli się do Piotrowic, gdzie przy remizie OSP odbyła się oficjalna część obchodów. – Były takie okresy, kiedy sprawowaliśmy władzę w państwie, że nasze zaproszenia na to święto były przyjmowane z radością. Teraz zdarzyło się inaczej, ale my tę tradycję kontynuujemy. Myślę, że to jest bardzo ważne, że ruch ludowy jest mocno zakorzeniony w tej rzeczywistości lokalnej. My, ludowcy, jeżeli chodzi o władzę samorządową w gminach czy powiatach, nadal jesteśmy najsilniejszym ugrupowaniem, któremu społeczeństwo w wyborach samorządowych powierzyło mandat sprawowania władzy. (…) Jesteśmy liderami, zarówno w zbieraniu podpisów, a i godne obchody Święta Ludowego dobitnie świadczą o tym, że jesteśmy razem, wspólnie jeden z drugim, a nie przeciw drugiemu i to nas odróżnia od innych ugrupowań politycznych – mówił prezes zarządu powiatowego PSL, Eugeniusz Grzeszczak. Po nim głos zabrał burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk, który odczytał list od prezesa PSL, Władysława Kosiniaka – Kamysza oraz podsumował akcję zbierania podpisów w Słupcy pod obywatelskim projektem ustawy „Dobra emerytura”. Tradycyjnie, z okazji Ludowego Święta nie zabrakło także wyróżnień dla zasłużonych członków PSL. Pamiątkowe medale przyznano: Bogdanowi Piotrowskiemu, Jackowi Szczapowi, Markowi Walczakowi, Agnieszce Górskiej, Kazimierzowi Pałasikowi, Grażynie Tylman, Ignacemu Maroszkowi, Grzegorzowi Cieślewiczowi, Anicie Kubickiej, Janowi Sobczakowi, Ireneuszowi Główczyńskiemu, Włodzimierzowi Musielakowi, Jarosławowi Hendrysiakowi i Olechowi Głodkowskiemu.

3 odpowiedzi

  1. Ostatnie pokwikiwania PSL-owców przy korytkach. Nastąpi zmiana i jaka by ona nie była dla powiatu słupeckiego każda będzie lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *