Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

1234 podpisy pod wnioskiem o referendum. Tylko 129 ważnych.

Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta głosowany będzie wniosek dotyczący pomysłu przeprowadzenia w naszym mieście referendum w sprawie połączenia Gminy Miejskiej i Wiejskiej. Najprawdopodobniej zostanie on odrzucony. 

1107 podpisów złożonych nieprawidłowo. Powodem błędy formalne.

O zakończonej zbiórce podpisów w tej sprawie informowaliśmy pod koniec lipca. Wówczas jej organizatorzy ogłosili zdobycie 1234 głosów poparcia. Wszystkie zostały złożone do Urzędu Miasta, gdzie ich poprawność oceniała specjalnie powołana komisja w skład której weszli radni miejscy.

Do tego aby referendum się odbyło potrzebne było poparcie 1075 osób czyli 10% uprawnionych do głosowania w mieście. Po weryfikacji okazało się jednak, że tylko 129 z dostarczonych do Urzędu podpisów jest ważnych. 998 z nich to błędnie udzielone poparcie, 105 osób nie figuruje w rejestrze wyborców, a 4 zostało podwójnie ujętych na kartach poparcia.

Szczegółowe wnioski komisji znajdziecie poniżej.

 

 

-Komisja po dokonaniu analizy i po przegłosowaniu ww. nieprawidłowości postanowiła nie uznać 1107 podpisów za złożone prawidłowo z uwagi na: nie figurowanie w rejestrze wyborców, błędny PESEL, brak nr PESEL, wyborców podwójnie ujętych, wyborców nieuprawnionych do głosowania oraz wyborców, którzy podali błędną datę udzielenia poparcia lub nie podali daty, z jaką udzielają poparcia oraz błędy w adresie zamieszkania, tj. brak kodu pocztowego, brak miejscowości, brak nr ulicy, brak nr domu lub brak nr mieszkania.

Jednocześnie uznała, że jeden błąd we wpisie jak zarówno kilka błędów w jednym wpisie skutkował będzie wykazaniem takiej nieprawidłowości i zaliczeniem go jako błędnie udzielającego poparcia liczonym tylko raz- czytamy w uzasadnieniu komisji do uchwały, która dziś będzie przedmiotem obrad.

Na czwartkowej nadzwyczajnej Sesji w tej sprawie głosować będą Radni. Wobec powyższych wniosków wydaje się, że najprawdopodobniej przychylą się do stanowiska komisji.

 

„(…) Nie poddajemy się i już tworzymy większą grupę inicjatywną by do referendum jednak doszło”

O komentarz do całej sprawy zapytaliśmy inicjatorów przeprowadzenia referendum. -Drodzy Słupczanie mimo zebrania 1234 podpisów czyli ok 150 ponad wymaganą liczbę niestety okazało się, że ogromna liczba podpisów nie spełniała wymogów formalnych co w efekcie uniemożliwia przeprowadzenia referendum w jak najszybszym terminie. Jednak nie poddajemy się i już tworzymy większą grupę inicjatywną by do referendum jednak doszło. Równocześnie z naszą grupą ruszy grupa inicjatywna w gminie Słupca co jest ogromnym sukcesem naszych dotychczasowych działań.

Czas, który poświęciliśmy na zbieranie podpisów nie był w żadnej mierze czasem straconym wręcz przeciwnie był czasem spędzonym niezwykle pożytecznie. Przez te 2 miesiące przeprowadziliśmy setki rozmów z mieszkańcami miasta i gminy.Po pierwsze wiele osób udało nam się przekonać co do słuszności połączenia obu gmin po drugie i równie ważne było to że otrzymaliśmy jasny sygnał o słuszności naszych działań. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w proces doprowadzenia do referendum. Wasza praca również nie poszła na marne. Poszedł za Waszą pomocą przekaz, że my mieszkańcy chcemy zrobić coś pożytecznego dla nas wszystkich. Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które nam zaufały i złożyły Swój cenny podpis na listach a które prosimy jeszcze raz o złożenie podpisu.

Już niedługo będziemy składać odpowiednie dokumenty w Urzędzie Miasta równocześnie ze złożeniem dokumentów przez grupę inicjatywną w Gminie i ruszymy z podpisami. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy, której będziemy bardzo potrzebowali.
Na bieżąco będziemy Was informowali za pomocą naszego profilu na facebooku „Połączmy miasto z gminą Słupca” o postępach. Nie tracimy wiary i liczymy, że tym razem się uda.

Ważną informacją jest to, że my jako grupa inicjatywna jesteśmy przekonani o korzyściach płynących z połączenia obu gmin ale podpisy zbieramy po to aby mogło się odbyć referendum. Dopiero na referendum opowiemy się za połączeniem czy chcemy czy nie.

Dzisiaj podpisem na listach wyrażamy tylko chęć przeprowadzenia referendum- czytamy w oświadczeniu inicjatorów połączenia obu samorządów.

 

Aktualizacja: Na czwartkowej sesji wszystkich obecnych podczas obrad 13 radnych zagłosowało za odrzuceniem wniosku w sprawie referendum. W sesji nie uczestniczył radny Ryszard Pilarski.

 

Wójt zastraszyła sołtysów? Nie chą organizacji spotkań w sprawie referendum w Gminie Słupca.

8 odpowiedzi

  1. Jak ukazują nam powyższe liczby, to tacy ludzie chcą się dorwać do reszty co pozostało z gminy i dopalić te zgliszcza, ludzie którzy nie potrafią prawidłowo zebrać podpisów, tak prostej rzeczy wykonać, a co będzie jak dalej… „…miej nas w opiece”

  2. Super fachowcy – wspierani przez nową słupecką kancelarię prawniczą. Strach się bać jak zaczną tak łączyć dalej.

  3. Inicjatorzy referendum przed przystąpieniem do zbierania podpisów powinni chyba zapoznać się z wymogami, które musi spełniać każdy podpis. Mieli kancelarię, która zaoferowała pomoc. Gorzej jak przekonanie o korzyściach płynących z połączenia obu gmin jest tak samo wątpliwe, jak przygotowanie inicjatorów referendum do zbierania podpisów.

  4. Jak w polskim sejmie, poproście Panią Witek to zrobi wam reasumpcje. podpisy można zbierać do skutku, kiedyś się uda. A tak swoją drogą Państwo z grupy inicjatywnej troszkę samokrytyki i honoru. Ile razy macie jeszcze zamiar zbierać te podpisy, do skutku aż się uda, życzę powodzenia lecz weźcie pod uwagę że przed wami jeszcze referendum, które też będziecie powtarzać do skutku.

  5. Tak się kończy zabawa dyletantów którzy na złość pani Wójt chcą łączyć gminy a mieszkańców gminy mają gdzieś a Pani wójt to nie gmina Słupca a jego mieszkańcy i to czy będzie taki wójt czy inny zadecydują w wyborach w gminie wiejskiej a nie łączonej to to sobie wbijcie do głowy i jeszcze jedno z poparciem Platformy Obywatelskiej na czele z donaldinio nie macie co liczyć na wygraną w referendum na naszej gminie mieszkaniec gminy

  6. Wszyscy mówią o Gminie, a jakie korzyści z tego połączenia będzie miało miasto. Bo mówi się tylko o korzyściach ale co się pod tym słowem kryje. Tak naprawdę żadnych, bo mówienie o oszczędnościach rzędu 3 miliony złotych na kadencje jest po prostu śmieszne. I nie uwzględnia tego, że taka Września ma dwóch zastępców Burmistrza, praktycznie dwóch skarbników, więcej radnych. Tego inicjatorzy nie wzięli na pewno pod uwagę. Podeszli do tematu tak plytko i amatorsko jak do zbierania podpisów. Dla mnie porażka.

  7. 600 tysięcy na rok. Powalająca kwota oszczędności. A ciekawe ile sam proces połączenia pochłonie pieniędzy podatników? Poza tym małe wiejskie szkoły zostaną zlikwidowane i będziemy dzieci wozić do miasta. Większość nauczycieli z tych szkół straci pracę. W imię czego? W imię mrzonek dwóch panów i kancelarii, dla której „pro bono” nie było wystarczającą motywacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *