Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

14 milionów na termomodernizację, 6 milionów na sprzęt. Szpital podsumował dwa duże projekty.

W poniedziałek, na specjalnym spotkaniu z samorządowcami z terenu Powiatu Słupeckiego miało miejsce podsumowanie dwóch projektów realizowanych przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy.

Pierwszy z nich dotyczy termomodernizacji starej części budynku szpitala. Decyzję o przystąpieniu do tego projektu, który został dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już w 2017 roku podjęła ówczesna dyrektor, Iwona Wiśniewska. Inwestycja miała być wykonana wcześniej jednak została odłożona w czasie przez pandemię.

Wysoka inflacja sprawiła, że koszty szpitala  wzrosły o 78% jeśli chodzi o energię elektryczną i 48% jeśli mowa o energii cieplnej. Termomodernizacja pozwoli na duże oszczędności w tym zakresie.

 

 

W ramach projektu miedzy innymi wymieniono 260 okien, zainstalowano pompy ciepła i fotowoltaikę. Docieplono również ściany budynku.

Całkowity koszt inwestycji to około 14 milionów złotych. Dofinansownie z NFOŚiGW wyniosło prawie 11 milionów.

Przy obecnych cenach regulowanych prądu to dla SPZOZ oszczędności około 900 000 zł rocznie oraz około 800 000 zł rocznie za energię cieplną.

 

 

Drugi realizowany projekt dotyczył wyposażana lecznicy. Jego łączna wartość to ponad 6 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz nowej karetki zakupiono między innymi tomograf komputerowy, gastroskopy, aparat RTG, czy też nowe ultrasonografy.

Podczas spotkania dyrektor Maciej Sobkowski poinformował o kolejnych pozyskanych środkach w kwocie 2 800 000 zł. Cześć z tej kwoty również przeznaczona zostanie na zakup kolejnego ambulansu.

Więcej szczegółach obu projektów dowiecie się z naszego filmu.

 

 

Nowa karetka w słupeckim szpitalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *