Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

20 lat gminy Powidz

Powidz uczcił 20. rocznicę reaktywowania gminy. Na uroczystości nie brakowało byłych i obecnych władz oraz tych, którzy walczyli o przywrócenie powidzkiego samorządu.

Choć większość gmin w Polsce świętuje w tym roku 25- lecie samorządu terytorialnego, w Powidzu obchodzono dopiero 20. rocznicę reaktywowania gminy. Dlaczego? Wszystko za sprawą ustawy z 28 maja 1975 r., z mocy której od 1 czerwca 1975 r. Powidz znalazł się w nowo utworzonym województwie konińskim oraz gminie witkowskiej i z dniem 31 grudnia 1975 r. pozbawiono go praw gminnych. Dzięki staraniom mieszkańców, gminę reaktywowano w 1995 r. Decyzję w tej sprawie podpisał ówczesny premier Waldemar Pawlak, który obecny był na uroczystościach jubileuszowych.

Obchody 20- lecia reaktywowania gminy rozpoczęły się od złożenia kwiatów na skwerze 770- lecia Powidza. Później w kościele parafialnym odprawiona została Msza św. w intencji gminy. Po niej, zebrani przenieśli się na plac przy Domu Kultury, gdzie przybyłych powitał wójt gminy, Jakub Gwit. Następnie przedstawiono rys historyczny gminy i głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. były wójt gminy Stanisław Tomaszewski, czy były premier Waldemar Pawlak, którzy opowiedzieli o kulisach reaktywacji gminy i zaangażowaniu ludzi walczących o jej przywrócenie. Obchody były też znakomitą okazją, aby nagrodzić właśnie te osoby. Pamiątkowe grawertony, oprócz wspomnianych Stanisława Tomaszewskiego i Waldemara Pawlaka otrzymali: Lechosław Kasprzyk i Grzegorz Nawrocki, członkowie Grupy Inicjatywnej i wieloletni radni gminy Powidz. Dodatkowo wręczono również listy gratulacyjne i podziękowania dla osób, które zasłużyły się dla powidzkiego samorządu. Na zakończenie części oficjalnej zebrani wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy.

Z okazji jubileuszu zorganizowano również wystawę pt. „20- lecie samorządu powidzkiego”. Odbył się także piknik samorządowy i zabawa taneczna.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz