Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

3 wiodące projekty domów do 70 m kw. powierzchni zabudowy – za ile można je realnie wybudować?

Od początku bieżącego roku ciągle słyszymy o rosnących kosztach budowy domu. Przyczyniają się do tego zarówno drożejące materiały, jak i wyższe wynagrodzenia dla fachowców. W efekcie wiele osób zastanawia się za ile realnie można obecnie wybudować dom? Odpowiedź na to pytanie zawiera niniejszy artykuł i jest ona poparta konkretnymi przykładami projektów o powierzchni zabudowy do 70m².

 

Ile kosztuje budowa domu w 2021 roku?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od przyjętego systemu budowy (zlecony lub gospodarczy), wielkości samego domu oraz stopnia skomplikowania projektu, a także jakości użytych materiałów. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest wybudowanie systemem gospodarczym niewielkiego domu o prostej bryle oraz dwuspadowym dachu. Przykładem mogą być projekty domów do 70 m kw, takie jak Czajka, Drops 2, czy Mors D.

 

Czajka – funkcjonalny dom z poddaszem użytkowym

Przykładem niewielkiego domu o prostej bryle może być projekt Czajka.

 

 

Jest to dom z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 76,22m². Jego główne zalety to 4 oddzielne pokoje (oprócz salonu) oraz dwuspadowy dach, którego wykonanie jest proste i tanie. Według kosztorysu projekt ten w stanie deweloperskim przy budowie systemem gospodarczym można zrealizować za około 170 tys. zł netto.

W przypadku budowy systemem zleconym średni koszt wzrasta do niespełna 230 tys. zł. netto. Jak koszty te wyglądają w rzeczywistości? W przypadku systemu gospodarczego z pewnością realne jest zmieszczenie się w budżecie. Wiele w tym przypadku jednak zależy od ilości i rodzaju prac, które inwestor jest w stanie wykonać samodzielnie oraz cen użytych materiałów. W przypadku budowy systemem zleconym zmieszczenie się w budżecie również nie powinno stanowić problemu, jednak w tym przypadku należy odpowiednio kalkulować koszty i właściwie dobierać fachowców, przy uwzględnieniu stosunku jakości ich pracy do ceny.

 

Mors D – niewielka i tania w budowie parterówka

Szukając projektu domu, który będzie tani w budowie warto zwrócić uwagę na parterówki. Przykładem może być projekt Mors D, czyli parterowy dom, którego powierzchnia użytkowa wynosi 54,56m².

 

 

W budynku znajduje się przestronny salon połączony z aneksem kuchennym oraz dwa oddzielne pokoje. Szkieletowa konstrukcja domu w połączeniu z dwuspadowym dachem sprawia, że dom można określić jako tani w budowie. Według kosztorysu stan deweloperski realizowany systemem gospodarczym będzie kosztował 116 tys. złotych netto, a średni koszt budowy system zleconym wyniesie 156 tys. zł netto. O ile system gospodarczy w praktyce może kosztować tyle samo, to budowa system zleconym spokojnie może być tańsza. Wynika to z faktu, że dom jest prosty w budowie, w związku z czym śmiało można wynegocjować z fachowcami specjalne upusty.

 

Drops 2 – niewielki dom w cenie mieszkania

Projekt domu Drops 2 ze względu na niskie koszty budowy oraz możliwość usytuowania na wąskiej działce (nawet o szerokość 11m) doskonale wpisuje się w modą ostatnio tendencję budowy domów w cenie mieszkania.

 

 

Projekt obejmuje zlokalizowany na parterze przestronny salon połączony z aneksem kuchennym oraz 3 dodatkowe pokoje na poddaszu. Ile kosztuje jego wybudowanie? Zgodnie z kosztorysem stan deweloperski budowany systemem gospodarczym to koszt rzędu 158 tys. złotych netto. W przypadku budowy systemem zlecony średni koszt wyniesie natomiast 221 tys. złotych netto. W rzeczywistości spokojnie można zmieścić się w tych kwotach, ponieważ dom posiada zwartą bryłę oraz dwuspadowy dach bez dodatkowych elementów.

Jak pokazują powyższe przykłady budowa domu o stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy nie musi być przesadnie droga. Oczywiście z czasem koszty będą rosły, dlatego też nie warto zwlekać z realizacją marzeń o własnym domu.

 

*artykuł sponsorowany