Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

50. Pieszych Pielgrzymek Promienistych z Powidza na Jasną Górę

Tak jak co roku, kontynuowana jest bogata tradycja pieszego pielgrzymowania z Powidza na Jasną Górę. Jednak ten rok jest szczególny, ponieważ pątnicy z powidzkiej Parafii świętowali złoty jubileusz, pielgrzymując jako grupa promienista Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej już po raz 50. (to drugi taki staż wśród obecnych grup, po grupie promienistej z katedry gnieźnieńskiej). Przewodnikiem grupy był ks. Marcin Maciejewski, wikariusz powidzki.

– Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Przewodniczka”. Pielgrzymowali zarówno młodsi jak i starsi. Największym stażem pielgrzymkowym może pochwalić się Bogusław Kaźmierski, który także przeżywał jubileusz – wędrował pątniczym szlakiem 25. raz.
Grupa pielgrzymowała przez 9 dni, rozpoczynając w niedzielę 28 lipca. Poszczególne etapy wiodły do: Lądu, Rychwała, Kalisza, Kraszewic, Łagiewnik, Kraszkowic, Popowa, Białej i wreszcie Częstochowy.

Na Jasnej Górze pielgrzymów witał Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Piesze pielgrzymowanie z Powidza zapoczątkowane zostało w 1975 r. przez ks. kan. Wojciecha Dzierzgowskiego. Ksiądz Dzierzgowski już w latach 60. zaczął organizować grupę, która pieszo ruszała na Jasną Górę. Na przestrzeni kolejnych lat grono pielgrzymów się rozrastało. Represje ze strony aparatu bezpieczeństwa PRL zmusiły organizatorów do podzielnia uczestników na mniejsze grupy, które szły swoimi trasami i spotykały się na Jasnej Górze. Określając taką pątniczą specyfikę, bp Jan Czerniak powiedział: Wy tak chodzicie, jak te promienie, promienie… . Od tego wzięło się określenie pielgrzymki jako promienistej.

W początkowych latach pielgrzymom z Powidza nie towarzyszył sprzęt nagłaśniający ani samochód bagażowy. Takie udogodnienia pojawiły się dopiero w 1985 r., wprowadził je ks. Otton Szymków.

Podczas wędrówki pielgrzymi niosą m. in. krzyż z tabliczką, na której znajduje się wizerunek Matki Bożej i herb Powidza oraz sztandar pielgrzymkowy, ufundowany przez ks. Dzierzgowskiego w 1982 r. W 2024 r., dzięki ofiarności sponsorów, w pracowni p. Hanny Kędziory wykonana została gruntowna renowacja sztandaru.

Symbolem grup promienistych są cząstki krzyża, niesione przez poszczególne grupy. Z tych części, po dotarciu na jasnogórskie błonia, składany jest krzyż pielgrzymkowy, którym zgromadzeni otrzymują błogosławieństwo – czytamy na stronie Gminy Powidz.

 

FOTO: Piesza Pielgrzymka Promienista Powidz – Jasna Góra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *