Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zagórowie

1 sierpnia w Zagórowie odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

-W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak, prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Kazimierz Brzeg, syn peowiaka Romualda Brzega i działacz Fundacji Zagórowian „Pro Memoria”, oraz przedstawiciele rodzin powstańców warszawskich rodem z Zagórowa.Salwy honorowe na cześć powstańców warszawskich oddali Bogdan Konieczny, wieloletni i zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju, oraz Grupa Motocyklowa Zagórów pod przewodnictwem Marcina Kłębowskiego.

Akcent artystyczny do uroczystości wplotła Weronika Radniecka, wybitna wokalistka i studentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zjawiskowo prezentując piosenkę Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Byli również harcerze Zuzanna Radniecka i Maciej Wrzesiński. Apel przy tablicy powstańców warszawskich, który poprowadziła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórowie Magdalena Szeflińska, poprzedziła projekcja filmu w kinie MGOK Zagórów (https://youtu.be/P6pQzYoHOCE), obrazująca losy zagórowian biorących udział w Powstaniu Warszawskim: Tadeusza Jurkiewicza, Kazimierza Eugeniusza Molskiego, Ireny Molskiej i Krzysztofa Kobylińskiego. Zwieńczeniem wydarzenia był poczęstunek na Skwerze Kultury przygotowany przez SP Zagórów i MGOK Zagórów.

 

 

-Przyjaciel Zagórowa, prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przesłał nam miesiąc temu sentencję, która pojawiła się na zaproszeniach: „Obowiązkiem każdego Polaka jest znać dzieje swojego kraju. Lecz cóż warta ta wiedza, gdy nie zna się historii swojego miejsca urodzenia, miejsca, gdzie się żyje i pracuje. Wielką historię tworzą te małe historie, te regionalne”. Prof. Gołdyn w tych słowach zachęca nas do poznawania historii podwórka, na którym mieszkamy.

Do ciekawości, wrażliwości na osoby i sytuacje historyczne czy społeczne, mające miejsce w przeszłości. Wielka historia jest upleciona z mniejszych wątków, wydarzeń i opowieści, tych regionalnych, toczących się często tu, gdzie mieszkamy. Musimy o tym pamiętać, W innym przypadku tej historii nie poznają młode pokolenia, co spowoduje jej zatarcie… w końcu nieistnienie. Nie możemy do tego dopuścić. Zachęcam nauczycieli historii, wychowawców, pedagogów i pracowników samorządowych instytucji kultury, a także rodziców, do jak najczęstszego opowiadania, pokazywania-zwłaszcza najmłodszym, dzieci i młodzieży- naszej historii lokalnej. Poznawanie historii regionu buduje poczucie tożsamości i podkreśla więź łączącą nas z miejscem zamieszkania. To jest bardzo ważne- mówił w wystąpieniu Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman.

 

 

Przemówienia Starosty Słupeckiego dr. Jacka Bartkowiaka i dr. Kazimierza Brzega także dotyczyły potrzeby pamięci oraz hołdu dla powstańców warszawskich. –Cieszę się, że Zagórów tak pięknie pamięta o swoich rodakach i historii. Wyrazy uznania dla burmistrza Zagórowa za dzisiejsze obchody- mówił Starosta Słupecki. -W Powstaniu Warszawskim zginęło więcej mieszkańców Zagórowa, o których nie wiemy. Nie wiemy też, czy walczyli. Warto byłoby zbadać tę kwestię i poszukać informacji w archiwach- zachęcał do poszukiwań dr Brzeg.

Projekcja filmu dokumentalnego przed apelem wzbudziła duże zainteresowanie. Po zakończeniu emisji długo trwała refleksyjna cisza.- Chcemy rejestrować w postaci audio-wideo każde skrawki pamięci dotyczące historii Zagórowa. Zbieramy je. Za moment poznacie państwo losy Tadeusza Jurkiewicza oraz nieznane dotąd perypetie Krzysztofa Kobylińskiego-mówił przed seansem Łukasz Parus, dyrektor MGOK.
Organizatorzy obchodów serdecznie dziękują wszystkim gościom i uczestnikom wydarzenia, członkom rodzin powstańców warszawskich, Józefowi Jurkiewiczowi i Zofii Dohnke, za występ w tegorocznym filmie i udostępnienie archiwów, Wojciechowi Lisiakowi z Twojej Słupcy za przygotowanie dokumentu, Bogdanowi Koniecznemu i Grupie Motocyklowej Zagórów za salwy honorowe, artystce Weronice Radnieckiej za oprawę artystyczną, harcerzom Zuzannie Radnieckiej i Maciejowi Wrzesińskiemu, paniom z SP Zagórów za upieczenie ciast oraz Magdalenie Waszak z firmy „Małe co nieco” za wypożyczenie dyfuzorów do napojów-czytamy na stronie Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.

 

 

FOTO: MGOK Zagórów


Brak komentarzy

Dodaj komentarz