Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Od 90 lat w służbie mieszkańcom

Msza św. w intencji strażaków, uroczysty przemarsz do remizy oraz odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych ochotników. Tak w sobotę uczczono w Dolanach 90- lecie istnienia tamtejszej jednostki.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., którą w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Lądku odprawił ksiądz Dariusz Kolski. Po jej zakończeniu, spod kościoła wszyscy przemaszerowali do remizy OSP w Dolanach gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Przybyłych na uroczystość powitał druh Waldemar Herudziński, po czym zaprezentowano krótki rys historyczny 90- letniej działalności strażaków z Dolan.

Kolejnym punktem święta strażaków było przyznanie najbardziej zasłużonym nagród i odznaczeń. Za prawie stuletnią, wzorową działalność jednostka OSP w Dolanach została odznaczona Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Akt nadania odznaczenia odczytał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy st. bryg. Sławomir Kaczorkiewicz w asyście Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lądku, dh. Szczepana Babacza. Dodatkowo uchwałą Prezydium Zarządu Głównego dh Jan Parus został odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu dla szczególnych zasług i rozwoju związku. Zarząd OSP w Dolanach wyróżnił z kolei pamiątkowymi statuetkami za działalność na rzecz jednostki następujących druhów: Bolesława Herudzińskiego, Klemensa Przybylskiego, Zdzisława Rewersa i Józefa Ziarniaka. Złotymi Medalami za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali: Henryk Herudziński, Andrzej Olszewski, Rafał Piotrowski, Piotr Przybylski, Leszek Sąsiadek, Karol Stefanowicz. Medale srebrne otrzymali Janusz Grajczyk, Waldemar Herudziński, Stanisław Kwaśny, Paweł Namysłowski, Leszek Pawlak, Mirosław Biedrala. Brązowymi krążkami odznaczeni zostali Mariusz Bagrowisk, Jacek Bylewski, Mirosław Frankowski, Jarosław Górniak, Roman Herudziński, Bogusław Kaczor, Roman Król, Mariola Molińska, Rafał Rewers. Prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Słupcy nadało odznakę Strażak Wzorowy druhom: Marcinowi Bagrowskiemu, Markowi Brzezińskiemu, Krzysztofowi Grądeckiemu, Henrykowi Kędziorze, Piotrowi Kobiela, Karolowi Namysłowskiemu, Dariuszowi Olszewskiemu, Patrykowi Pietrali, Bartoszowi Rewersowi, Krzysztofowi Sąsiadkowi, Henrykowi Sowińskiemu i Pawłowi Rafalskiemu.

Najlepsze życzenia dla jubilatki i służących w niej strażakom płynęły z każdej strony. – Wy, mieszkańcy Dolan powinniście być dumni, że od 90 lat na straży waszego bezpieczeństwa stoi kolejne pokolenie druhów rycerzy św. Floriana. Pozwólcie więc, że w tym jubileuszowym dniu, dziękując za tę bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka, mienia i środowiska w imieniu swoim własnym, ale i obecnych członków Zarządu Powiatu Słupeckiego oraz prezesa stowarzyszenia Unia Nadwarciańska, bardzo Wam podziękuję – mówił starosta słupecki Mariusz Roga. W dowód uznania, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lądku druh Szczepan Babacz, przekazał jednostce w Dolanach list gratulacyjny i statuetkę patrona braci strażackiej św. Floriana. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości druh Waldemar Herudziński podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do przygotowań i przeprowadzenia dzisiejszego jubileuszu.

Po wyprowadzeniu sztandaru nadszedł czas na program artystyczny. W chwytającym za serce humorystycznym programie zaprezentowała się młodzież z Dolan a wszystkim czas na muzyczna nutę umiliły orkiestry dęte z Lądku i Sługocina. Obchodom towarzyszyły także wystawy regionalnych potraw, kiermasze wyrobów z gliny i wikliny oraz ludowego rękodzieła. Późnym wieczorem druhowie obchodzącej jubileusz jednostki zaprosili wszystkich na zabawę taneczną, która trwała do białego rana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *