Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

90 lat symbolu wolności

W Muzeum Regionalnym w Słupcy otwarto wystawę pt. „POMNIK 1926 -2016”. Wszystko po to, by upamiętnić datę postawienia na słupeckim rynku tego symbolu wolności i niepodległości.


W piątek, 29 kwietnia w Słupcy powrócono do wydarzeń sprzed 90 lat. – Wystawa została zbudowana w oparciu o fotografie, które wykonał Franciszek Rytter, który z naszym miastem był związany w okresie międzywojennym, tutaj mieszkał z rodziną i dziećmi. Śmiem twierdzić, że to nie był taki zwyczajny fotograf, ponieważ miał jednak taką specyficzną wrażliwość. Przez obiektyw widział inaczej, widział więcej, dlatego też te zdjęcia mają taki niezwykły klimat. Poza tym jego żona też fotografowała, wzajemnie się uzupełniali i dzięki temu w naszym muzeum mamy spore materiały ikonograficzne dotyczące międzywojennej Słupcy – mówiła Beata Czerniak, dyrektor muzeum i dodała, że bohaterem tej wystawy jest pomnik, który stoi na rynku. – 3 maja minie 90 lat, od kiedy nasi ojcowie ten pomnik odsłaniali. Bardzo ważnym eksponatem na tej wystawie jest album, który został wydany właśnie na okazję wzniesienia pomnika 90 lat temu. Ten album jest autorstwa także Franciszka Ryttera – dodała Beata Czerniak.

Wystawę będzie też można oglądać w muzeum 3 maja w godzinach od 15:00 do 18:00. Będzie jej towarzyszyć prezentacja multimedialna. Z tej okazji muzeum wydało również trójwymiarową kartę z widokiem pomnika oraz okolicznościową zakładkę.


Najnowszy komentarz
  • Stara Słupca była ładniejsza, nie było plastiku i bardzo dobrze.

Dodaj komentarz