Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

“Akcja błysk” w powiecie

W okresie od 18 do 23 grudnia w całej Wielkopolsce policjanci będą prowadzili działania pod nazwą”Akcja Błysk”, które mają na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych. 

W godzinach porannych i popołudniowych będą przypominać włączonymi niebieskimi światłami błyskowymi oznakowanych radiowozów o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejściach dla pieszych i innych zagrożonych wypadkami miejscach. Ma to związek z licznymi zdarzeniami drogowymi z udziałem osób pieszych. W ciągu ostatnich 2 tygodni na wielkopolskich drogach zginęło 16 osób, w tym 9 pieszych.

W całej Wielkopolsce w wybranych miejscach, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, radiowozy ruchu drogowego i nie tylko, będą miały włączone niebieskie światła błyskowe, akcentując w ten sposób swoją obecność w miejscach niebezpiecznych. Policjanci chcą ograniczyć liczbę wypadków śmiertelnych.

Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnej zasadzie bezpieczeństwa, jaką jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd. Kaptury, parasole noszone w okresie jesienno-zimowym dodatkowo utrudniają widoczność.

Kierowcy natomiast uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Często jeżdżą z nadmierną prędkością, wyprzedzają na przejściach dla pieszych, nie udzielają pierwszeństwa tym osobom, które zdążyły wejść na pasy. Dodatkowo tłumaczą, że okolice przejść dla pieszych są słabo oświetlone.

W powiecie słupeckim w bieżącym roku miały miejsce trzy śmiertelne wypadki drogowe. W każdym ze zdarzeń ofiarą śmiertelną był pieszy.  Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie wyjątkowej ostrożności.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz