Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Audioprzewodnik po Gminie Powidz – nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Powidz, że jest fajnie”

Druga połowa roku upłynie w Gminie Powidz pod znakiem przygotowania wyjątkowego audioprzewodnika. Całość jest koordynowana przez Stowarzyszenie „Powidz, że jest fajnie”.

Projekt „Historia mówi. Posłuchaj. Powidzkie Słuchowisko” uzyskał dotację w ramach edycji 2023 Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

10 lokalizacji i 10 mini opowieści w formie słuchowiska – całość poprzedzona warsztatami (m.in. z emisji głosu, z regionalistami, przyrodnikiem), przygotowana w profesjonalnym studio nagrań. Ważnym jest fakt, że to uczestnicy projektu zadecydują o miejscach, które trafią do audioprzewodnika, przygotują scenariusze do każdego „odcinka” i użyczą głosu wybranym postaciom.

Zadanie zakłada również umieszczenie kodów QR w wybranych lokalizacjach – osoba zwiedzająca dane miejsce w Gminie Powidz skanuje kod smartfonem, naciska przycisk play i z głośnika/słuchawek popłynie wyjątkowe słuchowisko, w czasie którego w niecodziennej formie otrzyma porcję wiedzy, podanej właśnie w formie tytułowego słuchowiska.

Pomysł Stowarzyszenia o stworzeniu przewodnika/słuchowiska, któremu głosów użyczą mieszkańcy Gminy Powidz spotkał się z uznaniem organu dotującego – projekt uplasował się na wysokim, 69. miejscu w ramach tegorocznego rozdania środków NOWEFIO, na 2179 złożonych w tym priorytecie ofert.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że wspólnie z mieszkańcami Naszej Gminy stworzymy wyjątkowy w skali regionu audioprzewodnik – opowiada prezeska Stowarzyszenia „Powidz, że jest fajnie” Monika Andrzejewska.

– Sami jesteśmy ciekawi, które z miejsc uczestnicy projektu wskażą do przekucia w opowiadania i finalnie trafią do powidzkiego słuchowiska: może będzie to budowa kościoła pw. św. Mikołaja i np. rozmowa ówczesnego proboszcza z mieszkańcami parafii, być może ożyje legenda o Diable na Mytlywku, którego będzie szansa usłyszeć? Sama struktura projektu łączy pogłębianie wiedzy o miejscach historycznych, znanych z miejscowych legend czy istotnych przyrodniczo i na bazie zdobytych informacji przygotowanie scenariuszy do poszczególnych odcinków słuchowiska, które w skali Gminy przyjmie funkcję audioprzewidnika.

Pierwsze spotkanie, gdzie uczestnicy zapoznają się z dokładnym przebiegiem projektu, odbędzie się 8 września (piątek) o godzinie 18.00 w Domu Kultury.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym projekcie, cyklicznie będziemy przekazywać informacje o poszczególnych modułach. – dodaje prezeska Stowarzyszenia. – Do zobaczenia w gościnnych progach powidzkiego Domu Kultury w drugi piątek września.

 

TEKST/ FOTO: Powidz, że jest fajnie”


Najnowsze komentarze
  • Piękne i czyste jeziora idealne plaże i kąpieliska ale niestety władza oszczędza na bezpieczeństwie ratowników nad jeziorami brak (w zeszłym roku od czwartku do niedzieli w tym juz sierpień bez ratowników)dlatego z wypoczynku nie polecam bo bezpieczeństwo przede wszystkim )

  • W większości usłyszymy „Tutaj mieliśmy piękne lasy”

Dodaj komentarz