Będą kontrole pieców w Powidzu

O planowanych kontrolach pieców mieszkańców na swoim terenie informuje samorząd Gminy Powidz.

– Gmina Powidz przypomina, że na podstawie Zarządzenia nr359a/2023 wójta Gminy Powidz z dnia 21 września 2023 r. przeprowadzane są kontrole przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach.

Wynika to z zapisów Uchwały Nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa wielkopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Czynności kontrolne wykonywane będą bez wcześniejszego zawiadomienia, od 9:00 – 14:00 przez pracowników Urzędu upoważnionych przez wójta, w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

Podczas kontroli osoba kontrolowana powinna posiadać następujące dokumenty: dokumentację techniczną urządzenia grzewczego, w tym zaświadczenie o klasie kotła,
świadectwo jakości węgla i faktury zakupu węgla lub innego paliwa stałego.

Kontrole mają na celu: edukację w zakresie ograniczeń i zakazów eksploatacji kotła na paliwa stałe oraz minimalnych wymagań dla paliw stałych dopuszczonych do spalania, zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowiska związanego z eksploatacją instalacji, w których następuje spalanie paliw,
zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy.

Podczas kontroli mieszkańcy będą mogli otrzymać informacje o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – czytamy na stronie Gminy.

 

FOTO: Poglądowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *