Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Będzie referendum w sprawie połączenia miasta i gminy

Oficjalnie ruszyła inicjatywa dotycząca przeprowadzenia referendum, którego tematem jest połączenie Gminy Miejskiej i Wiejskiej Slupca.

– Parę dni temu wrzucając swoją nową fotkę na fb napisałem “Idą zmiany” i nie chodziło tu o mnie, a o te zmiany właśnie. Dzisiaj rozpoczęliśmy procedurę przeprowadzenia referendum miejskiego dotyczącego połączenia gmin miejskiej i wiejskiej Słupca.

Dobrym zwyczajem jest powiadomienie włodarzy miasta w pierwszej kolejności, tak też się stało, a teraz informuję wszystkich swoich znajomych z gorącą prośbą o udostępnianie tej informacji. Serdecznie zapraszam na specjalnie do tego celu utworzone konto na fb “Połączmy miasto z gminą Słupca”. Tam na bieżąco będziemy informować o postępach w przygotowaniach do referendum.

Zapraszamy również wszystkie chętne osoby do pomocy (sami możemy nie dać rady) w zbieraniu podpisów inicjujących przeprowadzenie referendum. W razie pytań chętnie odpowiem. I jeszcze dwie istotne informacje: pierwsza – z połączenia obu gmin możemy mieć tylko korzyści, zarówno mieszkańcy miasta jak i gminy, spójrzmy na naszego najbliższego sąsiada Wrześnię, ale również na Zagórów.

Drugą ważną informacją jest to, że obsługę prawną pro publico bono prowadzi słupecka kancelaria radców prawnych Pułról, za co im serdecznie dziękujemy i polecamy ich usługi-informuje Dariusz Dylewski, jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia.

Czy Waszym zdaniem połączenie obu gmin to dobry pomysł ?


Najnowsze komentarze
 • nie wiem może nie rozumiem do końca o co chodzi (nie mam nic wsplnego z nikim) ale mam wrażenie że miaszkając na wsi płace inne podatki oraz inne opłaty TYPU ŚMIECI, które jak mi wiadomo w Słupcy są obliczane od zużycia wody więc jak podleje ogród to raczej nie bedzie mi się to podobało jak za śmieci otrzymam opłatę w wysokości mojej pensji na poziomie najniższej krajowej, prosze nie siać demagogii panie ktoś tam od kogoś tam bo dla mnie to jest ewidentny skok na tereny gminy, do których miasto nie może sie dobrać, nie ukrywam jest to oczywiście rozwiązanie dla rozwoju miasta ale może istnieją inne sposoby ? może po prostu trzeba wiekszej wyobraźni (ale w to wątpie skoro człowiek piszący tą informacje od razu atakuje jakąś formacje – układ polityczny w naszym smętnym jak dupa regionie by coś zmienić :) oczywiście ja nie chce nikogo obrazić, nikogo upodlić ale takie mam po prostu skojarzenia na bieżąco… sedecznie pozdrawiam i może jednak prosze sie jeszcze raz zastanowić co z tym zrobić

  • Dokładnie. Tez mam wrażenie, że inicjator jest oderwany od rzeczywistości.
   Nie wiem kto wyliczył te 3 miliony i skąd je wziął, ale połączenie tych samorządów nie da niczego innego jak wielkiego zamieszania i buntu. Kilka rzeczy do sprostowania:
   1.Ludzie na wsi zużywają ogromne ilości wody w związku z czym nigdy nie zgodzą się na opłatę za śmieci wg zużycia wody.
   2. Rolnicy z gminy Słupca płacą spore kwoty podatku za grunty rolne które użytkują i za wszelką cenę chcą aby te pieniądze zostały w ich miejscowości (istnieje fundusz sołecki, który miałby być zabrany?)
   3. Gmina nie ma żadnych gruntów inwestycyjnych, gdyż są one własnością rolników. Połączenie nie sprawi że napłyną nowi przedsiebiorcy, gdyż rolnicy nie chcą sprzedawać swoich gruntów (np. Jak w przypadku Jaguara, który nie powstał)
   4. Oszczędności? Bzdura. Na obsługę 2 gmin będzie potrzeba tyle samo pracowników co obecnie, zatem nikt nie zaoszczędzi ani na wynagrodzeniach urzędników ani na utrzymaniu budynków. No ewentualnie odejdzie pensja wlodarza.
   5. Interes Radnych z gminy zawsze będzie po stronie wsi, natomiast interes radnych z miasta będzie po stronie miasta.
   6. Gmina posiada 6 czy 7 szkół na które wydaje ogromne kwoty, a jak było już głośno, ludzie ze wsi stoją murem za swoimi szkołami i nie pozwolą ich zamknąć. Czy aby na pewno miasto chce dokladac do utrzymania tych szkół?
   7.Miasto ma wprowadzone opłaty, które nie obowiązują na terenie gminy np. Opłata targowa czy od posiadania psów. Połączenie kompletnie nic nie wniesie, a przed takim przedsięwzięciem trzeba mieć jakąś strategie i racjonalne argumenty które przemówią za połączeniem. To co na chwilę obecną prezentuje inicjator to bujda na kółkach niczym utopia. Mnie na chwilę obecną nie przekonały te postulaty.
   Nie mniej jednak pozdrawiam i życzę powodzenia.

   • Najwyższy czas żeby połączyć miasto i gminę. Jesteśmy zapatrzeni na Wrześnię, to wreszcie zróbmy tak jak jest tam.

   • Proszę się uspokoić i nie opowiadać głupot. Nigdzie w Polsce gdzie doszło do połączenia gmin nie stracił na tym nikt poza małą grupą urzędników. Jest mnóstwo korzyści głownie dla mieszkańców gminy wiejskiej. Dodam, że na pewno nie stać nas na dalsze nieracjonalne utrzymywanie dwóch oddzielnych gmin. Września jest dobrym przykładem a za zaoszczędzone na administracji pieniądze można zrobić dużo dobrego dla mieszkańców okolic Słupcy. Miasto jest przecież w całości niemal zabudowane i doinwestowane.
    Pozdrawiam i życzę aby się wreszcie to udało.

 • Jestem przeciwna polaczeniu. Jedo jest pewne wszystkie szkoly w gminie zostana zamkniete…. Autobusy beda wozic dzieci do szkoly na 2 zmine bo w miescie sie nie pomieszcza.. (ale subwencji wtedy starczy to pewne). Niech Pan od inicjatywy zajmie sie swoim podworkiem. Gmina Slupco walcz o swoje, nie daj się….

 • Nie mam poczucia, że kłamię i nie jestem przy władzy, ale rozumiem, że tylko miasto chce połączenia się z gminą, bo to leży w ich interesie – w interesie tych, którzy rządzą.

 • Ploczenie Miasta i Gminy powinno byc narzucone z gory.Tam gdzie sa ze soba polaczone sa bardziej bogate,prosze zwrocic sie o pomoc w tej kwestii do miasta Wrzesnia lub innych miast.Niestety w kongresowie zawsze jest na nie

 • Cała inicjatywa jest dziwna bo komu ma to służyć na pewno nie mieszkańcą gminy wiejskiej, ktoś powołuje się że przeciwnicy tej inicjatywy to tylko osoby będące u władzy pan się tą władzą tak brzydzi a chce do niej dołączyć, dlatego proszę nie używać takich argumentów i nie obrażać mieszkańców gminy wiejskiej . Co do korzyści to ich absolutnie nie ma, podawanie kwot z kosmosu bez żadnej znajomości danego tematu jest zwykłym wprowadzaniem w błąd zainteresowanych . dzisiaj przywoływanie gminy Września jako wzoru mija się z celem bo Gmina Słupca Miejska mogła ściągać inwestorów w tym czasie co robiła to Września. Radni Gminy słupca może po tej wiadomości się ogarną i zaczną dbać o gminę wiejską a nie o własne interesy bo jak by mieli odwagę to przeprowadzili by reformę szkół i w budżecie było by dodatkowe 5 mil zł na inwestycje z tymi co obecnie więcej by był niż w Mieście i to zwolennicy przyłączenia gminy widzą i oni przeprowadzą refom e oświaty i 5 baniek wchłoną a mieszkańcy wsi zostaną z niczym
  Zwykły mieszkaniec

 • Teraz pro publico bono, a potem obsługa prawna powstałego podmiotu.

  • Piotr czy byłbyś spokojniejszy gdyby prawnik brał kasę już teraz?

   • b. dobrze. Młodzież jest za bardzo rozwydrzona. Brakuje im porządnej dyscypliny.

 • Patrząc na panią zakłamaną i interesowną wójt to jestem za, ale ona kiedyś odejdzie. Dlatego jestem absolutnie przeciwny. Nie po to wyprowadziłem się na wieś żeby płacić jak w mieście.

 • No proszę jak się urzędnicy gminni obruszyli. Spokojnie, sytuacja na rynku pracy jest dobra, znajdziecie pracę. Fakt, będzie trzeba się napracować w nowym miejscu ale dacie radę. Gmina jest niepotrzebna, wszyscy o tym wiedzą i nigdzie dookoła tak nie ma. Września z zachodu, Mogilno z północy, Pleszew od południa. Wszędzie gminy i miasta są połączone.

 • Oddzielnie miasto i gmina to jest ewenement w skali kraju i nie tylko tu o Wrześnie chodzi. Wszędzie miasta będące jednocześnie siedzibą struktur powiatowych są połączone z gminami i nie ma tu w ogóle nad czym debatować, bo to będzie tylko powodem do wielkiej niezgody i pieniactwa. Po prostu władze centralne odgórnie powinny to zrobić, bez pobudzania naszej negatywnej cechy narodowej o której pisał nie jeden poeta.

 • Połączyć. Należało to zrobić 20 lat temu. Dzisiaj nie bylibyśmy zadupiem takiej Wrześni czy nawet Mogilna.

 • To jest stanie w miejscu miasto będzie zasciankiem w wielkopolsce ,miasta powinny się rozwijac gdyz ci ze wsi chcą do miasta ,mają okazje a protestują.Słupca to takie zadupie na mapie wielkopolski a w takich zadupiach są ludzie ktorzy nie chcą zmian bo im tam dobrze w tym syfie zasciankowym bo wydaje im się ze są ważnymi urzędasami

Dodaj komentarz