Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Bezdomny ze Słupcy nie chce pomocy

Od kilku dni w sieci krążą informacje dotyczące bezdomnego, który pojawił się w naszym mieście.

To stosunkowo młody mężczyzna, który zwrócił uwagę wielu mieszkańców. Pojawiło się sporo komentarzy na ten temat. Wiele z nich krytycznie ocenia działania tych instutucji, które zajmują się pomocą takim osobom.

-Drodzy Państwo dzisiaj około godziny 00.40 robiąc rundkę po Słupcy spotkałem tego człowieka. Był w trakcie szukania po koszu niedopalonych papierosów. Spytałem się czy potrzebuje czegoś, jak mogę mu pomoc. Poprosił mnie o papierosa, bez namysłu mu je oczywiście dałem.

Spytałem się o nocleg, czy posiada jakiś dom. Odpowiedział, że dom dla niego zawsze się znajdzie. Pan z twarzy wygląda na osobę w wieku 30-40 lat. Gdy do niego podszedłem widziałem w jego oczach lekki strach, a może i zdziwienie z tego, że ktoś w nocy zadaje mu takie pytania a nie mija go jak większość osób.

Pan utyka na nogę, ma trudności w przemieszczaniu się. Nie wyczułem od niego alkoholu. Widać, że jest to osoba która w pewnym momencie życia się zabłąkała. Bardzo proszę o natychmiastową reakcje, Urzędu Miasta oraz MOPS-u. Na pewno pracownicy mają media społecznościowe, na pewno ktoś go mijał z urzędów więc dlaczego nikt nie zwrócił uwagę jak mu pomóc.

Prościej jest się skupić na wyborach i podniecać się inwestycjami, na których korzystanie i tak jeszcze trochę poczekamy ze względu na obecną sytuacje. Panie Michał Pyrzyk apeluje, niech ktoś się zajmie takimi osobami.

Po co działa MOPS skoro nie potrafi zaproponować pomocy takim osobom. Wszyscy przeżywamy obecnie COVID19, a czemu nie zwrócimy uwagi na nieszczęście drugiej osoby.

Obawiam się tylko, że pomoc skończy się na daniu ubrań, jedzenia i wypchnięcia go z powrotem na ulice – z tego co pamietam noclegownia w Słupcy działa tylko w zimę, co jest absurdem bo takie osoby wymagają opieki niezależnie od pory roku- napisał na swoim fejsbuku słupczanin, Maciej Śmiechowski.

Zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. -Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupcy posiada informacje na temat osoby bezdomnej, która pojawiała się na terenie naszego miasta.

W tej sprawie skontaktowano się Komendą Powiatową Policji w Słupcy z prośbą o działania dzielnicowych, by w sytuacji stwierdzenia aktualnego miejsca pobytu zaproponować w/w pomoc i skontaktować z Ośrodkiem.

Działania podjęli również pracownicy socjalni we współpracy z dzielnicowymi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupcy oferuje osobie bezdomnej pomoc w formie udzielania schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz pomoc finansową i rzeczową.

Warunkiem udzielenia pomocy jest wyrażenie woli jej otrzymania i zgoda na skierowanie do schroniska dla bezdomnych. W chwili obecnej takiej pomocy udzielono dwóm osobom bezdomnym- informuje Kierownik MOPS w Słupcy, Ewa Wisła.

Osoba o której piszemy odmówiła skierowania do schroniska. Przyjęła natomiast czystą odzież. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że wkrótce planuje się przenieść w inne miejsce, a taki sposób życia to jej świadomy wybór.

 

FOTO: Poglądowe

 

3 odpowiedzi

  1. Człowiekowi,który jest bezdomny od wielu lat i przebywa na terenie Słupcy nigdy nie zaproponowano mu taniego mieszkania socjalnego,chociaż ośrodek pomocy społecznej w Słupcy wie o jego trudnej sytuacji.Jest to człowiek w podeszłym wieku,od wielu lat był na rencie .Ze względu na stan zdrowia i na wysokie bezrobocie w Słupcy nie mógł znaleźć pracy.Obecnie ma niską emeryturę.Musi wynajmować prywatnie i dużo płacić,a że ma niskie dochody nie stać go było nigdy na nic.Zimą jednego roku,przebywał w noclegowni,niestety noclegownia działa tylko zimą i jak się skończyła burmistrz kazał opuścić i szukać sobie mieszkania.Taka jest pomoc mieszkaniowa w Słupcy,że starszy człowiek z niskimi dochodami,musi wynajmować za większą część swojej niskiej emerytury drogie lokale,nie ma szans na zameldowanie,nawet tymczasowe.I tak żyje w Słupcy od ponad 30 lat,nie ma stałego mieszkania,tylko wynajmuje,jak bezduszni ludzie podwyższają mu opłaty za byle jakie warunki mieszkaniowe zmuszony jest szukać sobie innego mieszkania,bo nie jest w stanie tyle płacić.Taka jest pomoc człowiekowi w Słupcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *