Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Brudna kampania w Gminie Słupca? Zniszczyli banery jednej z kandydatek.

Do aktów wandalizmu związanych ze zniszczeniem banerów wyborczych doszło w ostatnim czasie na terenie Gminy Słupca.

Chodzi o reklamy kandydatki na wójta, Agnieszki Łechtańskiej, która wydała już stosowne oświadczenie w tej sprawie.

– Szanowni Mieszkańcy Gminy Słupca, W obliczu trwającej kampanii wyborczej, z głębokim zaniepokojeniem muszę zwrócić uwagę na nieuczciwe praktyki, które niestety zaistniały. Jestem świadoma, że moje banery i materiały wyborcze, zwłaszcza banery, zostały naruszone w sposób, który jest nie tylko sprzeczny z kodeksem wyborczym, ale również podlega karze finansowej lub aresztu zgodnie z kodeksem wykroczeń.

Zostały już podjęte kroki prawne w tej sprawie. Jako kandydatka na Wójta Gminy Wiejskiej Słupca, wybierając drogę uczciwości, apeluję o zaprzestanie tego typu działalności. Uważam, że uczciwa rywalizacja i szacunek dla zasad demokracji są fundamentami, na których powinna się opierać każda kampania wyborcza. Jednocześnie zaznaczam, że istnieją nagrania z kamer, które zostaną przekazane i wykorzystane w kontekście tej sprawy.

Moim celem jest przede wszystkim skupienie się na konstruktywnej debacie i propozycjach dotyczących przyszłości Naszej Gminy. Nasze hasło wyborcze #ŁączyNasGminaSłupca jest nie tylko sloganem, ale manifestem naszego przekonania, że wspólnym celem jest dobro i rozwój Naszej Gminy. Dlatego zachęcam wszystkich moich konkurentów do podobnej postawy, abyśmy mogli wspólnie kierować się ku lepszemu jutru dla naszej społeczności – czytamy w oświadczeniu Agnieszki Łechtańskiej.

Zgodnie z artykułem 109. Kodeksu Wyborczego, każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami jest materiałem wyborczym, a usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne.

Ten, kto uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną (np. partię polityczną) podlega karze aresztu albo grzywnie do 5000 zł. Jeśli straty poniesione przez uszkodzenie baneru wyborczego przekraczają 800 zł, sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo (zniszczenie mienia) i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat, a w wypadku tzw. mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

9 odpowiedzi

  1. „po trupach do celu”
    Ale że niby co, p. Łechtańska kogoś zabiła? Czy ktoś ją po prostu obwinia niczym były minister Ziobro?

  2. Po co te slogany ludzie malują, zamiast dołączyć wyjaśnienie hasła. Co ja mam się domyślać o co chodzi? Cel znam ale jakich trupach?

  3. Fajnie że pojawił się ten artykuł, dlatego że mogę tutaj swobodnie odnieść się do sprawy bez ryzyka (mam nadzieję), że komentarz zostanie usunięty, tak jak to miało miejsce na oficjalnej stronie Pani Agnieszki na Facebooku. Otóż napisałam tam komentarz (niestety nie zrobiłam screena), w którym mniej więcej zapytałam o to, dlaczego pada oskarżenie pod adresem kontrkandydatów a nikt nie bierze pod uwagę tego, że mógł być to zwykły wybryk chuligański? Nie chce mi się wierzyć, że do tych aktów wandalizmu posunął się któryś z kontrkandydatów (nie mieści mi się to w głowie), ale jeśli rzeczywiście tak jest i jeśli dysponuje Pani nagraniami z monitoringu i ma Pani dowód, to uważam, że nie jest to fair z Pani strony, że rzuca Pani podejrzenia na wszystkich swoich kontrkandydatów, bo w myśl Pani logiki i tego co Pani zaprezentowała w oświadczeniu, to w zasadzie jest to wbrew temu, co Pani głosi wszem i wobec o uczciwości. Wg mnie bynajmniej oskarżanie kontrkandydatów o nieuczciwe praktyki też nie jest uczciwą praktyką. P.S. Może Pani Agnieszka zechce odnieść się do tego, dlaczego usunęła moje komentarze na Facebooku, co było w nich takiego niestosownego?

  4. Czytamy to samo oświadczenie? Bo ja w nim widzę akapity. Odrębny tok myślowy i stawianie interpunkcji. W żadnej części oświadczenia nie ma zarzutu do konkurencji, a jedynie apel do wspólnego działania na rzecz gminy. Zachecam do ponownego przeczytania na chłodno tego oświadczenia i rozłożenia go w logiczny, ale i spójny sposób.

  5. Nikogo nie wprowadzam w błąd. Mój komentarz, a w zasadzie dwa komentarze zostały usunięte. Proszę mnie nie mylić z kimś innym, bo pewnie chodzi Panu o komentarz Pani Justyny a z całym szacunkiem nie jest to mój komentarz.

  6. Do Pana Dawida – tak, czytamy to samo oświadczenie. Nic więcej nie mam do dodania, może poza tym że jestem całkiem dobra w czytaniu że zrozumieniem i potrafię myśleć logicznie, co pewnie może zostać odczytane przez niektórych za aroganckie. Nie wydaje mi się aby miał Pan monopol na logiczne myślenie. Również zachęcam do przeczytania tego na chłodno bo pisanie o nieuczciwych praktykach w mojej ocenie wskazuje na działanie konkurencji a nie chuligański wybryk.

  7. A mi się wydaję że nie chodzi tutaj o panią Agnieszkę tylko do jakiej parti należy. Widocznie ktoś nie lubi Hołownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *