Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Kopojnie otwarte dla podopiecznych

Pierwsi pensjonariusze zamieszkają dziś w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Kopojnie w gm. Zagórów. To jeden z nielicznych w Polsce i pierwszy w Wielkopolsce tego rodzaju ośrodek.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się wczoraj przy udziale wicewojewody wielkopolskiej Anety Niestrawskiej i starosty powiatu słupeckiego Jacka Bartkowiaka.

Centrum powstało w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Kopojnie, który od lat pozostawał niezagospodarowany, spędzając sen z powiek lokalnym włodarzom. Pomysłów na wykorzystanie obiektu było kilka – od szwalni mającej być oddziałem słupeckiego ZAZ-u po ośrodek pobytu wytchnieniowego. Plany ostatecznie nie wypaliły, ale w 2019 r, pojawił się program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne” realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Władze gminy Zagórów postanowiły wykorzystać sprzyjające okoliczności i pozyskały w ramach programu 1 594 437,00 zł na utworzenie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego. Prawie drugie tyle (1 341 428,00 zł) dołożono z gminnego budżetu realizując inwestycję za łączną kwotę 2 935 865,00 zł.

W taki sposób budynek otrzymał drugie życie, a mieszczący się w nim ośrodek świadczył będzie całodobowe usługi opiekuńcze dla 14 osób oraz usługę pobytu dziennego dla 10 uczestników.

-Będzie to placówka, której działalność wytyczy nowe drogi wspierania niepełnosprawności w naszej gminie. Zakładamy i dążyć będziemy do tego, by jej standard stale wzrastał i wpisywał się w standardy nowoczesnych jednostek opiekuńczych otwartych na potrzeby pensjonariuszy i ich rodzin – mówi podczas otwarcia burmistrz Zagórowa Roman Kulterman.

Ideą tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

-To kolejny ośrodek w powiecie słupeckim, który obejmie opieką osoby potrzebujące wsparcia w tym osoby z niepełnosprawnościami. Mamy już trzy Domy Pomocy Społecznej, trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży z Interwencją Kryzysową Lądku i Dom Dziecka w Kosewie, który niebawem będziemy przenosić do Strzałkowa, a teraz Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Jestem dumny, że Powiat Słupecki jest miejscem, gdzie dba się o potrzeby osób wymagających pomocy – podkreślał starosta Jacek Bartkowiak.

 

 

TEKST/FOTO: Powiat Słupecki


Najnowsze komentarze
  • Wszystko pięknie ale w środku pokoje nie wyglądają jak ośrodek opiekuńczo+mieszkalny tylko jak umieralnia….pusto,szaro i ponuro….trzeba było trochę ciepła.domowego dodać do tych pokoi

    • Z tego co wiem to specjalnie w pokojach jest miejsce po to żeby osoby tam mieszkające mogły dodać coś swojego jak kwiaty, obrazki itp. A te detale dodają wspomnianego ciepła.

    • zagórowianko oj zazdrosna ty czego bajarz coś ty widziała w życiu .owe ciepło to sami mieszkańcy powinni wytworzyć bez twojej pomocy,oczywiście . pozazdrościć tylko takiego luksusu na które ciebie i mnie ne stać a oni tam nie zawsze zasłużyli. no ale to jest Polska nadopiekuńcza

  • Wojtek, uważaj na rower, bo powietrze spuszczą…

    • na szczęście nie muszę rowerem się przemieszczać więc spoko

Dodaj komentarz