Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Chcą zbudować schody w okolicach Jeziora Powidzkiego. Mieszkańcy protestują.

Na naszą redakcyjną skrzynkę dotarła wiadomość dotycząca planowanej budowy schodów w okolicach powidzkiej promenady. Z ich lokalizacją nie zgadzają sie niektórzy mieszkańcy, którzy proponują inne rozwiązanie.

– Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kontrowersje związane z planowaną budową schodów na pięknym, trawiastym pasie zieleni w naszej społeczności. Obawiamy się, że realizacja tego projektu może spowodować nieodwracalne zniszczenie tego malowniczego miejsca i wpłynąć negatywnie na nasze środowisko naturalne.

Ten obszar trawiasty jest nie tylko ważnym miejscem rekreacji i spotkań dla naszych mieszkańców, ale także pełni istotną funkcję ekologiczną. Trawa dostarcza pożywienia dla owadów, które są niezbędne dla zapylania roślin i utrzymania równowagi w przyrodzie. Ponadto, trawa pomaga w kontrolowaniu erozji gleby i zapobieganiu powodziom poprzez absorpcję wody. Zniszczenie tego pięknego terenu mogłoby prowadzić do utraty cennego ekosystemu i szkody dla lokalnej przyrody.

Jednakże, zamiast budowy schodów na tym konkretnym obszarze, proponujemy mądre i kompromisowe rozwiązanie. Sugerujemy, aby rozważyć budowę schodów na sąsiednim zejściu do jeziora, które jest bardzo popularne i intensywnie używane przez naszą społeczność (zdjęcie 2). Ta lokalizacja zapewniłaby wygodny dostęp do jeziora, jednocześnie minimalizując wpływ na teren trawiasty, który jest tak cenny dla nas wszystkich.

Apelujemy do władz lokalnych i inwestorów, aby podjęli pod uwagę nasze sugestie i rozważyli przesunięcie budowy schodów na sąsiednie zejście do jeziora. Zachęcamy również do kontaktu z nami w celu omówienia dalszych kroków w tym procesie i zapewnienia, że nasze głosy zostaną wysłuchane.

Dziękujemy za uwagę i liczymy na Państwa wsparcie w ochronie naszej przyrody i równoczesnym zapewnieniu wygodnego dostępu do jeziora dla naszej społeczności – czytamy w nadesłanej wiadomości, do której załączono dwa powyższe zdjęcia.

Pytania w tej sprawie 11 września skierowaliśmy do Urzędu Gminy w Powidzu. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Gmina Powidz odpowiada na protesty związane z budową schodów przy jeziorze

 


Najnowsze komentarze
 • Czas skończyć z niszczeniem stref bufor owych w otoczeni jezior. Takie działania przyczyniają się do tego, że zanieczyszczenia mają łatwiejsza drogę by zanueczyszac jeziora. Zawsze się zastanawiam komu na tym zależy? Jednego dnia cała Polska słyszy, że jezioro Powidzkie jest najczysytrzym akwenem a za kilka dni chcemy budować nikomu nie potrzebne schody. Brawo dla tych co widzą problem i go nagłasniaja. A władza radzę słuchać mieszkańców i naukowców.

 • Po co robić coś na siłę
  Dlaczego wszystko betonują
  Posłuchać większości nie psuć przyrody,a sama nam podziękuję

 • Jestem częstym bywalcem w Powidzu i okolicach, zauważyłem że zamiera tam ruch turystyczny co przekłada się na spadek dochodów dla gminy oraz ubożeniem lokalnej społeczności, budowa schodów oraz wszelkiej innej infrastruktury poprawi atrakcyjność regionu, zatem jeśli Powidz ma się rozwijać to należy inwestować, biedna gmina nie poradzi sobie z nakładami na ochronę przyrody. Obserwuję na konkretnych przykładach jak to np , zlikwidowano pola namiotowe, tereny pod przyczepy itp, w likwidacji są mariny, wypożyczalnia jachtów, jednym słowem Powidz od kilku lat zamiera, kiedyś było tam tysiące turystów konsumentów, w tej chwili pustki. Jeśli nadal będzie taka polityka gminy ludzie zaczną wyjeżdżać za chlebem. Ten trend będzie trudny do odwrócenia.

  • A na dniach Powidza był?

  • Porozmawiaj z mieszkancami, dowiesz sie jaka jest przyczyna umierajacej turystyki w Powidzu. Gmina nie chce turystów, bo jest przy tym wiecej pracy, a Pani Krysia (imię przypadkowe) woli w pracy siedzieć, popijac kawę i zajadając się paczkami.

  • Już jest jedno wybetonowane jezioro to Skorzęcin. Czy tam jest tak super przyjemnie ? Wątpię. Dlatego wiele osób zaczyna plażować z drugiej strony jeziora, tam gdzie jest jeszcze namiastka natury, lub szuka innych jezior. Obecnie głosi się z jednej strony ochronę środowisk naturalnych a z drugiej się ją rujnuje. Ludzie z betonowych miast, sztucznie zaprojektowanej zieleni (np. tuje, promenady) uciekają aby odpocząć w naturalnym środowisku, pospacerować po dróżkach.

  • Powidz jest jedną z bogatszych gmin w Polsce i betonu nad jeziorem wystarczy. Władz gminy nie interesuje ochrona jeziora tylko zysk za wszelką cenę.

 • Wody niech doleją do jeziora, a nie schody budują.
  Marinę do wodowania z prawdziwego zdarzenia niech zrobią. Jest wiele bardziej potrzebnych rozwiązań niż schody.

 • Schody powinny być obok starej drogi do jeziora .Srodek drogi powinien stanowić drogę dla samochodów a pobocza dla pieszych .
  Jeśli droga będzie pobudowana tak jak planowano to co zrobić ze starym zjazdem do jeziora .

Dodaj komentarz