Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Chce unieważnienia wyników głosowania na Ogródki Działkowe

Sporo kontrowersji wywołały ostatnie wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim na 2022 rok. Jak udało nam się dowiedzieć do słupeckiego Urzędu Miasta ma wpłynąć skarga w tej sprawie.

Przypomnijmy, że głosowanie wygrał projekt pod nazwą „Kompleksowa infrastruktura ogrodu działkowego ROD „Róża”” opiewający na kwotę 150 000 zł, który zdobył 629 głosów. O dziesięć mniej zgromadziła Budowa krytej trybuny na Stadionie Leśnym w Słupcy wraz z montażem zegara boiskowego. Dokładne wyniki znajdziecie TUTAJ.

W sieci pojawiło się dużo krytycznych komentarzy internautów, zdaniem których zwycięski projekt w ogóle nie powinien zostać poddany pod głosowanie, ponieważ nie spełnia regulaminu Budżetu Obywatelskiego. -Budżet obywatelski powinien służyć wszystkim obywatelom, a nie tylko właścicielom działek na RODOS, czegoś takiego nie powinno w ogóle być na liście, za rok zgłaszam remont mieszkania- czytamy w jednym z komentarzy pod naszym postem.

-Czyli od teraz z ogródków działkowych będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Słupcy?- zastanawia się jedna z internautek. -Aż sprawdziłam szczegóły wygranego projektu. Autorzy kogo rozumieją jako Mieszkańców? Słupczan czy Mieszkańców ROD? Nie wiem dlaczego ten projekt został dopuszczony. To miasto nigdy się nie rozwinie, skoro dwa fajne projekty – ścianka i tężnia są na szarym końcu- czytamy w innym komentarzu.

Jak poinformował nas jeden z mieszkańców do Urzędu Miasta wystosował oficjalną skargę w tej sprawie. Domaga się on unieważnienia wyników głosowania na projekt dotyczący ROD Róża.

-W uchwale Nr VI/53/19 Rady Miasta Słupcy z dnia 27 czerwca 2019, rozdział 1, § 3, podpunkt 2 czytamy: „Zadanie musi być ogólnodostępne dla mieszkańców całej gminy” projekt ogródków działkowych ROD nie zalicza się do obiektów ogólnodostępnych, co można udowodnić stosowną dokumentacją filmową / fotograficzną i jako projekt nie powinien być poddawany pod głosowanie.

Rozdział 1, § 4, czytamy: . W ramach budżetu obywatelskiego nie może być realizowane zadanie, które w ramach przeprowadzonej weryfikacji: podpunkt 6 – „Ogranicza dostęp tylko do określonej liczby mieszkańców” – jak wyżej.

Podpunkt 7 – „Ma charakter komercyjny” – ciężko powiedzieć, że jest inaczej, poprzez modernizację zyskają tylko właściciele i najemcy ogródków działkowych a co za tym idzie podniesie się wartość obiektów tam znajdujących, uważam, że jest to niezgodne z ideą Budżetu Obywatelskiego.

Uprzejmie informuję, że w razie zwłoki w odpowiedzi na niniejszą skargę lub jej negatywne rozpatrzenie zostanie złożona skarga do Najwyższej Izby Kontroli- czytamy we wspomnianym piśmie, które jego autor nadesłał także do naszej redakcji.

O sprawie informować będziemy na bieżąco.


Najnowsze komentarze
 • Słuszne pretensje, nie znam całego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego ale z cytowanych fragmentów już wynika, że to jest poważne nadużycie kwalifikujące się nawet do organów ścigania bo jak inaczej wytłumaczyć przyznanie środków publicznych podmiotowi do tego nieuprawnionemu?

  • Zgłoszenie projektu, który nota bene, pojawia się w budżecie obywatelskim po raz drugi jest nadużyciem? Demokratyczne głosowanie jest nadużyciem nadającym się do zgłoszenia organom ścigania? Nie wiem kim jesteś, ale wyraźnie musisz zmienić lekarza, bo dotychczasowy cię oszukuje. Albo zmień dawkowanie.
   Teraz do rzeczy. Budżet obywatelski nie powinien finansować pojazdów dla służb, bo od tego są inne fundusze. Ścianka wspinaczkowa będzie służyć niewielkiej ilości osób, głównie młodych. W starzejącej się populacji miasta nie ma zapotrzebowania na takie atrakcje. Nagromadzenie obiektów sportowych w tym mieście przekracza już średnią europejską. Ciekawe, kto będzie z tego korzystał? Wybrańcy, którzy jeszcze nie wyjechali z tej dziury? Ogrody działkowe to kilkaset osób, dodając do tego członków rodzin robi się ze 3000. Do tego znajomi, koledzy, przyjaciele, którzy wspólnie grillują i spędzają czas, to mamy pół miasta. To więcej niż kiedykolwiek zasiądzie pod trybuną na Gajowej. Jakoś nikt nie protestował, kiedy projekt zgłoszono w ubiegłym roku, a teraz kiedy głosowanie poszło nie pomyśli niektórych środowisk, robi się absurdalne larum. Może zróbcie reasumpcję, żeby wyniki plebiscytu wyprostować po swojemu.

   • Tobie pewnie by się przydał lekarz a świadczy o tym Twoja nerwowa reakcja. Najpierw podkreślasz demokratyczne głosowanie nad projektem a później sam w nie wątpisz proponując reasumpcję – cynicznie drwiąc z tego głosowania. To, że jest po raz drugi głosowany to o niczym jeszcze nie świadczy może kolejny raz ktoś to robi wbrew regulaminowi. Więc jednak proponowana reasumpcja przez Ciebie pewnie by się przydała.

    • pułkownik ma racje

   • To prawda. Wygrał większością. Tak chcieli ludzie i jakiś pseudo ktoś podważa głos większości. Trzeba było agitowąć a nie się teraz pieniaczyć. Służy wszystkim, ROD jest otwarty nie tylko dla członków. Idiotyzm z tą ścianą, chyba już na jakąś ten piszący skargę wszedł, spadł i uderzył się w głowę. Jak przyjdziesz na grilla do znajomych to nie przekraczaj tej bramy… Z dziećmi jak na spacer chciałbyś przyjść to też wara…
    Przeszedł weryfikację, bo… a… Nie wiecie… No tak… Czytanie nie boli… Przeczytajcie jak ma służyć ogółowi to się dowiecie…

 • Dzialki są ogolnodostepne, większość ludzi ma rodziców, którzy mają działkę, więc z dzialek korzystają rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki a nawet znajomi i dalsza rodzina. A pozatym prezes dzialek może wydzielić strefe przy domu dzialkowca dla dzieci – plac zabaw ogolnodostepny dla wszystkich – wtedy wymóg będzie spelniony 🙂

  • Czyli nie służy wszystkim mieszkańcom tylko wydzielonej grupie społecznej uściślając działkowcom i ich rodzinom.

  • I rozumiem, że takie ogródki działkowe nie byłyby zamykane? Wóz strażacki służy do ratowania ludzi, sprzętu podczas akcji ratunkowych i powinien być obsługiwany wyłącznie przez uprawnione i przeszkolone osoby. A służy wszystkim, gdyż każdy kiedyż może potrzebować właśnie takiej pomocy. Oczywiście używanie wozu jest na określonych zasadach ale służy wszystkim mieszkańcom Słupcy.
   Rozumiem, że ogródki działkowe wymagają renowacji i ulepszenia, ale niekoniecznie z budżetu obywatelskiego.

 • Chcę przypomnieć, że rok temu wygrała straż pożarna w Slupcy. Jeśli dofinansowanie do zakupu wozu strażackiego ma służyć wszystkim ludziom, to ja chcę nim jeździć, użytkować go. A mogę chyba nie. Więc jeśli modernizacja ogrodów dzialkowych niespelnia wymagań prawnych to zakup wozu strarzackiego też nie bo nie mogę go użytkować jako zwykla osoba. Na dzialkach powstanie plac zabaw dla dzieci i wymóg ogolnodostepnosci będzie spelniony.

  • Wóz strażacki nie został zakupiony z przeznaczeniem do przewozu osób tylko do celów p.poż. więc służy wszystkim mieszkańcom. Porównanie bez sensu.

 • Jako mieszkaniec Słupcy wiem dobrze ze mój i żony głos nie został oddany na marne i OSP wygrało należało im się i pomagają jak mogą dbają o nasze bezpieczeństwo a Pani widzi mi się że chce pani jeździć wozem to niech pani sobie idzie odwiedzić straż co chwilę jakieś pokazy sa i wożą dzieci Pani d… Napewno też przewiozą.

 • Moim zdaniem Urząd Miasta – Burmistrz powinien zabrać głos w tej sprawie. Wyjaśnić sprawę na publicznym forum, aby zamknąć sprawę ostatecznie.

  • Wyjasni na pewno

 • Działki mają być ogolnodostpne dla wszytkich w godzinach 6-22. Tak postulowano. Jednak ostateczny glos i tak nalezy do dzialkowcow, więc jeżeli zbyt dużo ludzi zacznie tamtęty chodzić, oglądać cudze ogórdki, kwiatki, drzewa to działkowcy zaczną się frustrować. Dostęp moze zostać ograniczony i na co komu taki projekt. Skatepark, pumptrack , place zabaw, silownie na wolnym powietrzu są ogolnodostępne otwarte 24h/7

  Jednym z postlatow byl też zakup fotowoltaiki, po to aby rachunek elektryczny za pompę ktora doprowadza wodę do działek, był tanszy dla działkowców. Jakis absurd. Nie mam dzialki, ale tez chce cos z tego miec.

  • nie chodzę na Skatepark, pumptrack , place zabaw, silownie na wolnym powietrzu, ale odwiedzam działki i ma tam powstać ścieżka edu. dla wszystkich też chcę coś z tego mieć a nie tylko taki projekt – 10 boisko itp

  • Co za bzdury. Ma być ogólnodostępne i koniec. W życiu nie byłam na tych działkach i nie będę. To jest prywatna własność i tyle. Regulaminu trzeba przestrzegać.

 • A co na to radca prawny?

 • Ludzie , przestancie wreszcie! Ktos slusznie zauwazyl, ze z dzialek korzysta okolo polowy mieszkañców wielkiej Slupcy. Na tych dzialkach codxiennie jest wielu mieszkancow miasta. Ilu natomiast ludzi codziennie jest na stadionie , o który idzie ten bój ? Poza tym, stadion jest obiektem na codzieñ ZAMKNIETYM. Ilu ludzi chodzi na slynne slupeckie mecze ? Dach nad trybuna honorowa to dopiero bylby prezent dla wybranych. Przeciez to sa imprezy za biletami ! Ile imprez kulturalnych ogólnodostepnych tam sie odbylo? Pamietam – tyly dwie : dozynki w 1999 roku i taniec poloneza dla rekordu. Innych nie bylo, bo sie murawa niszczy. Dzialki to sa pluca miasta i dla dzieci /patrz – wnukow tych obrzydlych obszarnikow”/ nauka kontaktu z przyroda. Warzywa i owoce z dzialek to samo zdrowie i to nie sluzy polowie mieszkancow miasta ? W dobie pandemii wszystkim zycze duzo dobrego powietrza, tlenu, dobrej zywnosci bez chemii i zdrowego rozumu bez nienawisci. Glosowanie bylo demokratyczne, a wiec niewazne, bo sie nie podoba ? NIK i Wojewoda maja je obalic ? Skonczmy z ciemnogrodem – teraz jest 21 wiek i jestesmy panstwem DEMOKRATYCZNYM. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz