Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Chciała sprzedać okulary. Straciła kilkanaście tysięcy złotych.

O kolejnym oszustwie w internecie, którego ofiarę padła mieszkanka naszego powiatu informuje Komenda Powiatowa Policji w Słupcy.

-Chcemy jeszcze raz zwrócić uwagę na metodę oszustw, w której przestępcy udają kupujących, zainteresowanych ofertami sprzedaży zamieszczonymi w serwisie ogłoszeniowym OLX. Wykorzystują do tego komunikator internetowy WhatsApp. Piszą, że przesłali już pieniądze za oferowane towary i dla potwierdzenia przesyłają link, gdzie, jak twierdzą, można sprawdzić zrealizowaną płatność za towar. Po kliknięciu w link jesteśmy przekierowywani do fałszywego serwisu, który łudząco przypomina strony banków, a służy do przejęcia danych do logowania do konta bankowego. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Wczoraj mieszkanka naszego powiatu wystawiła ogłoszenie na OLX o sprzedaży okularów. Po kilku minutach od zgłoszenia za pomocą aplikacji WhatsApp otrzymała wiadomość, że ktoś jest zainteresowany kupnem. W dalszej rozmowie poinformowano ją, że kupujący przesłał link, w który należy kliknąć, aby odebrać pieniądze/sprawdzić przelew. Kiedy to zrobiła otworzyła się strona z wyborem różnych banków, a dalej taka, która łudząco przypominała bank pokrzywdzonej.

Tam kobieta wpisał swoje dane do logowania. Niestety była to fałszywa strona, a cyberprzestępca uzyska w ten sposób możliwość zalogowania się do jej konta bankowego. Tak utraciła kilkanaście tysięcy, które oszust przelał sobie z jej konta.

Pamiętajcie! Nigdy nie korzystajcie z linków, które przychodzą w wiadomościach, najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać: „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.- czytamy na stronie KPP w Słupcy.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz