Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Co się dzieje z Twoją polisą OC po zezłomowaniu samochodu?

Awaria samochodu to sytuacja, która pojawia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się, że koszty naprawy przewyższają wartość auta. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie. Powstaje jednak pytanie: co zrobić z aktualną polisą OC?

 

Ubezpieczenie OC – must have właściciela samochodu

Każdy właściciel samochodu zobligowany jest do posiadania aktualnej polisy OC. Wybór firmy ubezpieczeniowej, jak również dodatkowych pakietów, to kwestia indywidualna. Wiele osób decyduje się na tanie OC, czyli podstawowy pakiet ubezpieczeniowy. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli pojazdów ze stosunkowo małą pojemnością silnika. Auta te są wolniejsze od samochodów sportowych, doskonale sprawdzają się jednak podczas jazdy w mieście.

Zaletą wspomnianych rozwiązań jest także strona ekonomiczna, czyli niewielkie składki. W przypadku zdarzenia drogowego, którego sprawcą jest kierujący ubezpieczonym autem, likwidacją szkód, których doznały osoby trzecie zajmie się firma ubezpieczeniowa.

 

Jak prawidłowo zezłomować auta?

Złomowania pojazdu może dokonać firma posiadająca odpowiednie uprawnienia – należy również pamiętać, że właściciel powinien otrzymać dokument potwierdzający ten fakt. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, suta w momencie oddawania do demontażu muszą być kompletne. Czynnikiem decydującym jest w tym przypadku przede wszystkim waga samochodu, która nie może być mniejsza niż 90 procent masy własnej, określonej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy ubytek na wadze firma zajmująca się złomowaniem ma prawo doliczyć dodatkową opłatę, obciążając nią właściciela.

Zasadniczo stacje demontażu płacą klientom za przekazanie pojazdu. Nie są to co prawda wysokie kwoty, a ich wysokość zależy od cennika danej firmy.

Przyjęcie samochodu do punktu złomowania powinno być potwierdzone następującymi dokumentami:

– zaświadczeniem o przyjęciu samochodu do stacji demontażu pojazdów;

– unieważnieniem dowodu rejestracyjnego;

– wydaniem dokumentu potwierdzającego unieważnienie tablic rejestracyjnych;

– unieważnieniem karty pojazdu, o ile została ona wydana.

W niektórych przypadkach wymagane jest także zawarcie umowy kupna-srzedaży z firmą zajmującą się złomowaniem. Warto zwrócić uwagę na zawarte w dokumencie zapisy, a także potwierdzić legalność firmy, weryfikując posiadanie wydanego przez wojewodę zezwolenia uprawniającego placówkę do demontażu samochodów.

Firmy, które nie posiadają wspomnianego zezwolenia mogą zaproponować wyłącznie kupno pojazdu. Działanie to jest jak najbardziej zgodne z prawem, niestety, nie daje możliwości uzyskania zaświadczenia o demontażu, niezbędnego podczas ubiegania się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczenia OC.

 

Jak odzyskać niewykorzystaną składkę OC?

Posiadanie aktualnej polisy OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Umowa zawierana z firmą ubezpieczeniową obejmuje określony przedział czasowy, najczęściej jest to rok. Może się jednak zdarzyć, że pojazd ulegnie uszkodzeniu i konieczny będzie jego demontaż.

W tej sytuacji właściciel pojazdu ma prawo ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC. Można to zrobić po wyrejestrowaniu auta z ewidencji pojazdów. Wyrejestrowania należy dokonać nie później niż 30 dni od dnia, w którym pojazd został oddany do stacji demontażu. O zwrot składki OC mogą ubiegać się zarówno osoby, które zdecydowały się na pakiet rozszerzony, jak i podstawowy, czyli tanie OC.

Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu wraz z oświadczeniem, które można pobrać ze strony firmy ubezpieczeniowej, należy dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. Można to zrobić za pośrednictwem agenta, wysłać tradycyjną pocztą lub pocztą elektroniczną. Wybierając drogę e-mailową należy pamiętać o tym, aby dołączyć zdjęcie lub scan własnoręcznie podpisanego oświadczenia.

Po otrzymaniu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe dokona rekalkulacji składki OC od dnia wyrejestrowania do końca ważności polisy, a niewykorzystane środki wyśle na wskazany rachunek bankowy.

 

Brak ubezpieczenia OC a złomowanie auta

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie ma konieczności posiadania aktualnej polisy OC dla samochodów, które nie są użytkowane. Jest to jednak błędny kierunek myślenia – zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczenie OC powinien posiadać każdy zarejestrowany pojazd. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wspomniane wcześniej tanie OC lub wyrejestrowanie auta z ewidencji.

Brak wymaganej ustawowo polisy może skutkować nałożeniem na właściciela kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Fakt ten najczęściej wychodzi na jaw w momencie załatwiania formalności związanych ze złomowaniem.

Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC na portalu Compero.pl!

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *