Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Co to jest e-sport?

Turniej e-sportowy IEM Katowice 2020, zgromadził przed ekranami rekordową liczbę fanów tego sportu – w szczytowym momencie rozgrywki w CS:GO oglądało 1 017 337 widzów. Rozgrywki w wirtualnej rzeczywistości z roku na rok generują coraz większe zyski.Czym dokładnie jest e-sport?

 

Skąd wziął się pomysł na wirtualną rywalizację?

Poszukując możliwie jak najprostszej definicji e-sportu, możemy go scharakteryzować jako formę rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Jest to jednak coś więcej aniżeli przeniesienie dyscyplin sportowych do sieci. Rywalizacja pomiędzy graczami odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i profesjonalnej, na turniejach gier komputerowych. Mecze rozgrywane są na żywo, a publiczność może oglądać graczy siedzących przed komputerami, zaś ich posunięcia śledzić na wielkich telebimach. Profesjonalni zawodnicy e-sportowi, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych mogą liczyć na ogromne zarobki, które są nie tylko wynikiem osiąganych przez nich wyników, ale w pewnym stopniu także ich rozpoznawalności i wartości marketingowej. 

Wzrost zainteresowania rozgrywkami wirtualnymi doprowadził do powiększenia ofert najpopularniejszych legalnych bukmacherów. W tym momencie każdy polski bukmacher oferuje możliwość obstawiania turniejów organizowanych w grze CS: GO, czy League of Legends. Jest to interesująca alternatywa dla klasycznych zakładów dotyczących sportów. E-sport możemy obstawiać m.in. u bukmachera eWinner. Niezwykle przydatny może być do tego kod promocyjny eWinner, z którym zyskamy dostęp do atrakcyjnego bonusu powitalnego. 

E-sport w ostatnich latach rozwinął się wręcz niewyobrażalnie. Do tego stopnia, że za “transfery” najlepszych zawodników w danej grze, zespoły potrafią płacić nawet po kilkaset tysięcy dolarów. Ci, na pytanie “co to jest e-sport” z pewnością nie mieliby problemu z nazwaniem go pewnego rodzaju formą wirtualnej rywalizacji. I nie bez przyczyny. Wyobrażenie, że e-sportowcy, to otyli i zaniedbani ludzie, spedzajacych większośc życia grajac na komputerze, od czego w dzieciństwie za wszelką cenę starali się odciągać nas rodzice, zdecydowanie już zanika. Przegrywa z faktycznym stanem rzeczy – najlepsi na świecie e-sportowcy to ludzie wysportowani, inteligentni i przede wszystkim posiadające niezwykły refleks. Bez tego rywalizacja na najwyższym poziomie w grach typu FPS, czy multiplayer, nie miałaby sensu. Profesjonalni gracze są zrzeszeni w zespołach gamingowych, bądź zatrudniani przez kluby sportowe, które również zakładają wirtualne drużyny. Do zdecydowanie najpopularniejszych gier komputerowych, w które organizowane są profesjonalne zawody należą: FIFA, Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, czy Valorant. 

 

Rozwój e-sportu w Polsce

Na przestrzeni ostatnich lat e-sport rozwinął się mocno także w Polsce. Wielu polskich zawodników jest szanowanych na całym świecie. Jeszcze kilka lat temu jedną z najbardziej znanych organizacji e-sportowych była Virtus.pro. W jej skład wchodziło wielu Polaków, którzy regularnie wygrywali najważniejsze turnieje. Odnosili oni spore sukcesy w grze Counter Strike: Global Offensive, a w 2016 roku byli drugą najlepiej zarabiająca na świecie ekipą w tej produkcji. Ponadto, w ostatnich miesiącach mistrzem Premier League został Polak reprezentujący Norwich City.

Coraz więcej polski klubów występujących w najwyższych ligach krajowych ma również swoje e-sportowe zespoły. Należą do nich m.in. Pogoń Szczecin, Widzew Łódź, Wisła Kraków, czy Jagiellonia Białystok. W grudniu ubiegłego roku rywalizowały one w turnieju Lotos ePucharu Polski. Zmagania zawodników można było śledzić na platformie YouTube. Liczba widzów, która obecna było podczas transmisji “na żywo” była bardzo duża. Trudno sobie wyobrazić, żeby którykolwiek z pasjonatów tych wirtualnych rozgrywek zadawał sobie wówczas pytanie “czym jest e-sport”. 

 

*Artykuł sponsorowany