Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Co z budynkiem po dawnej bibliotece?

Działania związane z przeznaczeniem budynku po dawnej bibliotece w Słupcy prowadzi Urząd Miasta.

Przypomnijmy, że nowa siedziba placówki od listopada 2021 roku mieści się w budynku po byłym gimnazjum. O jej otwarciu pisaliśmy TUTAJ.

Miasto już od jakiegoś czasu chce wykorzystać stary budynek biblioteki znajdujący się na ulicy Mickiewicza.  Nie jest to jednak łatwe, gdyż obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Jakiś czas temu budynek pod kątem możliwości przerobienia go na lokale mieszkalne oglądali przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W związku z jego  starą konstrukcją taka procedura nie byłaby łatwa, a jednocześnie kosztowna.

-Stwierdziliśmy, że po konsultacji, którą zmierzamy od tej strony historycznej poczynić, prawdopodobnie wystąpimy do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wykreślenie tego obiektu z gminnej ewidencji.

Wtedy być może wystąpimy o pozwolenie o rozbiórkę, jeśli budynek nie będzie przedstawiał dużej wartości historycznej- mówi burmistrz, Michał Pyrzyk, który dodaje, że podobne procedury były już przeprowadzone jeśli chodzi o budynki prywatne. Wówczas nie było żadnych przeszkód w tym temacie.

-Gdyby to się udało zrobić jest możliwość zagospodarowania tego terenu na budownictwo wielorodzinne. Taki zapis mamy tam w planie zagospodarowania przestrzennego. Na ten zapis konserwator się zgodził, także nie powinno być potem więcej problemów- dodał burmistrz.

 

FOTO: Archiwum

 

Oficjalnie otwarcie nowej siedziby słupeckiej biblioteki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *