Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Co z lekcjami WF-u na pływalni?

Temat organizacji lekcji wychowania fizycznego na słupeckej pływalni zainteresował jedną z naszych czytelniczek.

Chodzi o opłaty, jakie mieliby ponosić rodzicie słupeckich szkół w związku z uczęszczaniem ich dzieci na basen podczas lekcji.

-Może warto zainteresować się płatnymi lekcjami wf-u w naszych szkołach, dzieci mają utrzymywać basen. Dzieci na wf-ie mają dwa razy w miesiącu chodzić na basen zapłacić za to muszą rodzice.

Jest to obowiązek, więc zadaje pytanie gdzie konstytucyjne prawo mojego dziecka do bezpłatnych lekcji wf-u ? Z tego co udało mi się dowiedzieć to jeżeli dyrektor w porozumieniu z samorządem ustala lekcje wf-u na basenie to koszty powinien ponieść samorząd gdyż pobieranie pieniędzy od rodziców jest nielegalne.

Wcześniej dzieci kiedy jeździły do Konina były to wyjazdy bezpłatne za zgodą rodzica. Teraz usłyszałam, że jeśli nie wyrażę zgody to muszę przynieść zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest uczulone na chlor. Wcześniej dziecko miało prawo do zajęć w innej klasie- pisze w nadesłanej do nas wiadomości matka jednego z dzieci.

O sprawę zapytaliśmy w słupeckim Urzędzie Miasta. Okazuje się, że  wygląda ona nieco inaczej.-Gmina Miejska Słupca wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym „Kopernik” realizuje w tym roku, wzorem lat ubiegłych, program bezpłatnej nauki pływania dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Nauka odbywać się będzie w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod nazwą „Umiem pływać”. Korzystanie z pływalni i nauka pływania w ramach tego projektu są dla dzieci klas I-III CAŁKOWICIE BEZPŁATNE. Sprzęt do nauki pływania dla dzieci klas I-III został zakupiony także ze środków pochodzących z programu „Umiem pływać”. Do chwili obecnej zajęcia odbywały się na pływalni w Koninie, od nowego roku szkolnego odbywać się one będą na krytej pływalni w Słupcy.

Chcąc poszerzyć ofertę edukacyjną dla starszych uczniów szkół podstawowych, dla których Gmina Miejska Słupca jest organem prowadzącym, szkoły wyszły z propozycją DOBROWOLNEGO i NALEŻĄCEGO DO DECYZJI RODZICÓW zorganizowania – w ramach lekcji wychowania fizycznego – zajęć na krytej pływalni w Słupcy. Zgodnie z tą propozycją dzieci mogą uczęszczać w ramach lekcji wychowania fizycznego na pływalnię dwa razy w miesiącu po 1,5 godziny. Szkolenie i instruktaż oraz opiekę podczas dojścia na basen dzieci będą miały BEZPŁATNE.

Jedyny koszt jaki mieliby ponieść rodzice, to opłata 7 złotych za każde 1,5 – godzinne skorzystanie z obiektu. Kwota ta będzie przekazywana dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupcy, który jest podmiotem prowadzącym pływalnię i nie jest w żaden sposób powiązany strukturalnie i organizacyjnie ze szkołami.

Jeżeli rodzice dzieci w poszczególnych oddziałach zadecydują, że nie są zainteresowani taką formą prowadzenia zajęć i będą chcieli ukierunkować charakter zajęć wychowania fizycznego na inne dyscypliny sportowe, to godziny te będą odbywały się w tradycyjnej formie.

Jednak dla dobrej organizacji pracy szkoły, deklaracja rodzica dotycząca uczestnictwa dziecka w danym semestrze w zajęciach na pływalni powinna być złożona z wyprzedzeniem czasowym tak, by wszystkim uczniom zapewnić zajęcia zgodnie z ich zainteresowaniami- czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Elżbietę Kordylewską z miejskiego Wydziału Oświaty.


Najnowsze komentarze
 • Najwidoczniej mama nie słuchała co wychowawca mówił na zebraniu. Owszem w klasach I-III są to zajęcia bezpłatne w starszych trzeba zapłacić, ale no bez przesady 14 zł na miesiąc to nie majątek. Edukacja jest bezpłatna, ale pływalnia nie należy do szkoły

 • Mam dziecko w 5 klasie i każecie płacić za ewentualna lekcje wf na pływalni mojego dziecka ?? Dlaczego samorządu nie stać na to żeby pokryć te lekcje WF ??. Zasadniczo to wszystko i tak nasze podatki więc czy nie powinniście zaoszczędzić gdzie indziej tak żeby były środki na dzieci w szkołach panie Burmistrzu ??

  • A 500+ bierzesz ?? Jest to na dziecko ?? Więc chyba masz te 14 zł na mc.

   • U nas na zebraniu dostaliśmy informację albo cała klasa albo nikt. Mam nadzieję, że nie znajdzie się nikt komu żal 14 zł na miesiąc….

  • Zachowanie i teksty typowej madki.
   Bo Pani się “należy” za darmo. Nie stać Pani na płacenie 14 zł miesięcznie za zajęcia na basenie ? W takim razie trzeba było się zastanowić czy powinna Pani mieć dzieci i czy stać Panią na ich wychowanie. Trochę klasy Pani Megii, trochę klasy … Kłócić się i wszczynać walkę o grosze.

 • Tutaj chodzi o to że to w ramach lekcji a nie o 14zl czytajcie ludzie zezrozumieniem bo coś słabo wam to wychodzi

 • Zgadzam się, nie chodzi o kwotę a o Fakt, że za zajęcia w ramach lekcji wymusza się opłatę.

 • 14 złotych. To faktycznie powód, żeby mieć problem. Ci którzy j/w ktoś zwrócił uwagę biorą 500+ mają juz na takiew drobiazgi od państwa. Poza tym suma jest symboliczna. Ciekawe czy te same osoby będą tak głosno krzyczeć kiedy władze powiatowe po cichu, w ciągu najblizszych lat sprywatyzują szpital. 14 złotych. Brawo dla mamy za odwagę ! Tylko jakoś nazwiska nie podała. Troszke odwagi zabrakło?

 • 300+, 500+,podręczniki, bon turystyczny. To wszystko mają rodzice. Mało? Za pieniądze podatników. Ludzie przestańcie szukać dziury w całym. Nie pasuje, to rodzice pójdą z dziećmi SWOIMI na pływalnię. Przy okazji kupią bilet dla siebie. Takie proste.

 • O ZGROZO!!!! Całe lata czekania na basen i narzekanie że zbyt długo, kiedy w końcu zbudują itd. A teraz co….??? Bo trzeba zapłacić to już jest beeee. Litości! 3 godziny na basenie to kosz 14 zł, może ktoś nie doczytał i jedno zero po liczbie 14 dostawił.

 • Madki Dżesiki i Brajanka jak zawsze znajdą problem. 14 zł lepiej wydać na fajki i żubra zamiast dać dziecku szansę nauczyć się pływać. Jesteście żałosne. Ciekawe czy same potraficie utrzymać się na wodzie?! Życzę wspaniałego miesiąca za zaoszczędzone 14 zł.

 • Według ministerstwa edukacji narodowej pobieranie opłat za lekcje w szkole które odbywają się w ramach godzin lekcyjnych jest nielegalne. Nie można więc zmuszać rodziców do płacenia jakichkolwiek pieniędzy bo za chwilę słupecki wydział oświaty w urzędzie miasta zażąda 25 zł za matematykę 16 za biologię i tak dalej. szkoła może organizować takie zajęcia nauki pływania dla dzieci po godzinach lekcyjnych w grupach zorganizowanych, dobrowolnie i za opłatą. A matka Jessici jest taką samą matką jak wszystkie inne i proszę ich nie obrażać.

 • Senior, nie siej fermentu. Przeczytaj jeszcze raz wyjaśnienia ze strony Urzędu Miasta. Uczęszczanie na pływalnię w ramach lekcji wf jest DOBROWOLNE. Można, ale nie trzeba. Dzieci, których rodzice nie wyrażą zgody na uczęszczanie na pływalnię, będą miały lekcje wf w dotychczasowej formule. Nikt rodziców nie zmusza do wyrażenia zgody.

  • Juniorze to Pan sieje zamęt. Nawet “dobrowolne” pobranie opłaty będzie niezgodne z prawem. Sam pomysł aby dzielić dzieci na dwie grupy jest absurdalny. Ze szkoły płynie zaś informacja ” albo wszyscy z klasy albo nikt”. Pytam, kto tu sieje zamęt ???? Poza tym organ prowadzący czyli samorząd Słupcy powinien pokryć bez kombinowania lekcje pływania dla dzieci szkół podstawowych oczywiście te w ramach Wf. Nie mówimy tutaj przecież i jakichś ogromnych kwotach.

   • Szok. Zamieszanie o 14 złotych, spowodowane przez rodzica, który bierze 500+. Dlaczego samorząd ma pokrywać koszty pływania? Idąc twoim tokiem myślenia od teraz całkowicie należy zakazać wyjazdów na tzw. zieloną szkołę, bo przecież są to wyjazdy w trakcie lekcji i trzeba za nie zapłacić, a więc zapewne sposób organizacji i finansowania tych wyjazdów jest niezgodny z prawem. Weź się…

    • Ale z ciebie manipulant !! Rzecz w tym, że nie chodzi o naukę pływania tylko o lekcje wf. Naukę pływania może szkoła organizować w ramach zajęć poza lekcyjnych.

 • Proszę juniorze niech pan oszczędzi nam cynizmu. Na pewno pan ma świadomość że nie ma takiego przedmiotu nauczania jak zielone szkoły.

  • Krajoznawcze aspekty “zielonych szkół” to nie nauczanie? Która ze szkół, za wyjątkiem ewentualnie sportowych, ma taki przedmiot jak nauka pływania? Która ze szkół ma własną pływalnię, co umożliwiłoby uczniom korzystanie z niej bez jakichkolwiek opłat?

 • Co niektórym się w dupie poprzewracało. Zwłaszcza komentującym co nie mają dzieci w wieku szkolnym, ale mądrale nie z tej ziemi.Jeszcze by chcieli na lekcjach WF-u , na darmowym basenie mieć instruktora nauki pływania też za darmo.

  • Dyskutowanie z takimi jak Pan to intelektualna uczta. Zapewniam pana że nigdzie mi się nie poprzewracało, zwyczajnie mam rację.

Dodaj komentarz