Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Coraz więcej pożarów sadzy w naszym regionie

Komenda Powiatowa w Słupcy systematycznie odnotowuje interwencje związane z pożarem sadzy kominowej. W miniony weekend miały miejsce trzy takie zdarzenia.

Pierwszy pożar miał miejsce 13 lutego o godz. 2.48 w miejscowości Kosewo gm. Ostrowite. Strażacy po dojeździe na miejsce zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie podali prąd wody przy użyciu lancy kominiarskiej, usunęli pozostałości z wyczystki komina i sprawdzili pomieszczenia miernikiem wielogazowym pod katem tlenku węgla. Na miejscu opracowały jednostki z JRG Słupca, OSP Ostrowite i Kosewo.

Do kolejnego doszło tego samego dnia o godz. 18.00 w Powidzu. Tutaj również zapaliły się sadze w kominie domku letniskowego. Strażacy po dojeździe wybrali zarzewia ognia z kominka oraz wyczystki komina, sprawdzili miernikiem wielogazowym pomieszczenia budynku oraz sprawdzili temperaturę komina kamerą termowizyjną. Na miejscu opracowały jednostki z JRG Słupca oraz OSP Powidz.

Jeszcze jeden pożar sadzy kominowej miał miejsce o godz. 22.24 w miejscowości Bielsko gm. Orchowo. Po dojeździe strażaków na miejsce zdarzenia zastano wygaszony piec. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wyczyścili przewód kominowy oraz wybrali pozostałości z wyczystki. Na koniec sprawdzili czujnikiem wielogazowym pomieszczenia pod kątem tlenku węgla. Na miejscu opracowały jednostki z JRG Słupca oraz JRG Mogilno, OSP Bielsko i Ostrowo.

Strażacy przypominają, że przepisy zobowiązują właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów).

Zgodnie z nim, trzeba czyścić przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe. Najczęściej – cztery raz w roku – w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej – dwa razy w roku – czyści się przewody w budynkach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, natomiast przewody wentylacyjne – raz w roku.

Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych, nałożoną w postępowaniu sądowych, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. Poza tym osoba, która ubezpieczyła swój dom na przykład od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie za poniesione straty

 

TEKST/FOTO: mł.ogn. M.Nachowiak/ OSP Bielsko


Brak komentarzy

Dodaj komentarz