Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Mniej pijanych, większa wykrywalność

 

Więcej wypadków drogowych, porównywalna do roku ubiegłego ilość przestępstw przeciwko mieniu i duży spadek zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu- tak wyglądają statystyki strzałkowskiej policji w 2013 r.

Analiza stanu bezpieczeństwa w gminie była głównym tematem dzisiejszego posiedzenia Komisji Handlu, Usług, Rzemiosła, Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Strzałkowo. Na pytania radnych odpowiadał kierownik Posterunku Policji w Strzałkowie, Michał Malinowski.

Z przedstawionej informacji wynika, że pomimo pewnych zmian osobowych liczba policjantów pełniących służbę w Strzałkowie nie zmieniła się i nadal jest to największy posterunek w powiecie słupeckim. Kierownik w tym miejscu przypomniał również o sukcesie jaki odniósł jeden z jego podwładnych- Marek Sowa, który w listopadzie ubiegłego roku został uznany najlepszym dzielnicowym w Wielkopolsce. Funkcjonariusz pokonał pozostałych 63 kandydatów wystawionych do udziału w konkursie „Dzielnicowy Roku” przez wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji w naszym województwie.

Jeśli chodzi o wyniki pracy policjantów to w 2013 r. wszczęli oni 141 postępowań przygotowawczych uzyskując wykrywalność ogólną na poziomie 92,6%, co jest wynikiem nieznacznie lepszym niż w roku 2012. Dwie najważniejsze kategorie przestępstw stanowiły przestępstwa przeciwko mieniu (21 postępowań) oraz kierowanie pod wpływem alkoholu (51 postępowań). – Jeśli chodzi o kierowanie, jest to duży spadek w porównaniu do roku ubiegłego. Należy jednak pamiętać, że w listopadzie 2013 r. zmienił się zapis w kodeksie karnym. Kiedyś, jeśli kierujący rowerem w stanie nietrzeźwości przekraczał 0,5 promila odpowiadał jak za przestępstwo, teraz jest to traktowane tylko jako wykroczenie – tłumaczył Michał Malinowski.

Niestety w 2013 r. na terenie gminy znacznie wzrosła liczba zdarzeń drogowych. Ogólnie było ich 78, z czego zdecydowana większość to kolizje. Nie zabrakło jednak także wypadków, z których trzy zakończyły się śmiercią.

Wśród pytań od radnych będących członkami komisji nie zabrakło także tego dotyczącego narkotyków w gminie. Jak poinformował kierownik posterunku w ubiegłym roku prowadzone były cztery postępowania w tej sprawie, z czego jedno w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzałkowie. – Od początku tego roku sygnałów ze szkół póki co nie ma – zakończył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *