Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Czym jest polisa posagowa i dlaczego warto ją kupić?

Ubezpieczenie posagowe to produkt, który pozwala na zaoszczędzenie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych do określonego wieku dziecka. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie dziecku dobrego startu w dorosłość i samodzielność, podczas którego każda złotówka bardzo się liczy. A to jeszcze nie wszystko, co oferuje polisa posagowa!

 

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe to polisa ochronno-oszczędnościowa lub ochronno-inwestycyjna. Jej niezaprzeczalną funkcją jest gromadzenie oszczędności do określonego wieku dziecka (po osiągnięciu pełnoletności), które mogą być przeznaczone chociażby na wkład własny mieszkania, opłacenie studiów czy po prostu spełnianie marzeń. Umowę zawiera się jeszcze wtedy, gdy dziecko jest niepełnoletnie – nawet w pierwszym dniu jego życia! W przypadku starszych dzieci, towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często określają minimalny czas trwania polisy, który może wynosić od 8 do nawet 10 lat, przy czym maksymalny wiek dziecka, do którego może trwać umowa, wynosi 25 lat.

Suma ubezpieczenia, czyli kwota, jaką ma otrzymać dziecko w określonym wieku, ustalana jest indywidualnie. Oprócz tego, polisa ta zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci jednego lub obojga rodziców. Bardzo często istnieje też możliwość rozszerzenia polisy posagowej o umowę dotyczącą niezdolności do pracy rodzica, następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnego zachorowania oraz pobytu dziecka w szpitalu.

 

Kto może wykupić polisę posagową?

Ubezpieczenia posagowe mogą dla dziecka wykupić jego rodzice. Nie ma również przeszkód, aby taką polisę zapewnili dziecku chrzestni, dziadkowie, opiekun prawny czy zupełnie niespokrewnione osoby w ramach prezentu. Istotne jest, aby ubezpieczający spełniał choćby minimalne wymagania wiekowe (tj. miał nie więcej niż 55 lat).

 

Dlaczego ubezpieczenie posagowe może być lepszą opcją niż konto w banku?

Choć wydawałoby się, że odkładanie np. 200 zł miesięcznie w banku przez 18 lat będzie dużo bardziej korzystne niż przeznaczenie jej na ubezpieczenie posagowe, to nie zawsze tak jest. Zakładając, że nic nie przeszkodzi płynności wpłat przez cały czas, rzeczywiście cała kwota zostaje przeznaczona na dziecko i żaden procent nie będzie uszczknięty na poczet towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak w przypadku wystąpienia komplikacji, jaką niewątpliwie jest śmierć rodzica/rodziców, odkładanie funduszy na konto może zejść na dalszy plan lub być po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji na koncie pozostanie tylko tyle, ile rodzic zdążył odłożyć. Polisa posagowa ma tu znaczącą przewagę – ubezpieczyciel zobowiązuje się, że w momencie śmierci rodzica wypłaci nie tylko świadczenie z tytułu jego zgonu (np. 20 tys. zł), ale także przejmie opłacanie składek tak, aby zgodnie z umową dziecko otrzymało jeszcze określoną kwotę (np. 40 tys. zł).

Istnieje także możliwość zapewnienia dziecku dodatkowej renty posagowej, wypłacanej w umownej wysokości co miesiąc aż do końca trwania umowy w sytuacji osierocenia dziecka, niezależnie czy pozostało 5 czy 15 lat. Dzięki temu, w przeciwieństwie do lokaty czy konta bankowego, dziecko ma finansowe wsparcie przez wiele lat, sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych. W dodatku takie wypłacane świadczenie zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie posagowe? Najlepiej sięgnąć po internetowe porównywarki ubezpieczeń. Dzięki nim, można sprawdzić ofertę kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tą najbardziej korzystną.

 

*Artykuł sponsorowany