Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Czytanie lektur kontra audiobooki – jakie są plusy każdego rozwiązania?

Jesteś miłośnikiem książek i zastanawiasz się nad tym, czy lepsze jest tradycyjne czytanie, czy może korzystanie z audiobooków? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są zalety każdego z tych sposobów na zapoznawanie się ze szkolnymi lekturami! 

 

Zalety czytania

W przypadku lektur szkolnych coraz bardziej popularne stają się audiobooki. Jednak również tradycyjne czytanie ma swoje plusy. Oto kilka istotnych zalet, które mogą przydać się uczniom i nie tylko:

  • skupienie i koncentracja – czytanie wymaga odpowiedniej koncentracji. Słowo pisane ma tę zaletę, że w razie czego można szybko do niego wrócić, po prostu czytając ponownie dany fragment;
  • rozwój umiejętności czytania – uczniowie młodszych klas mogą mieć jeszcze pewne problemy z płynnym czytaniem. Dlatego też książki papierowe bądź cyfrowe mogą pomóc im w doskonaleniu tej umiejętności;
  • kreatywność – czytanie dobrze oddziałuje na kreatywność, pozwalając wyobrazić sobie, jak wyglądają opisywane sceny. Jeśli Twoje dziecko jest wzrokowcem, to zapoznawanie się z lekturą w takiej formie będzie dla niego przystępniejsze;
  • dodatkowy urok – w przypadku dzieci książki zawierające bogate ilustracje mogą mieć dodatkową magię. Tym samym zachęcając je do poznawania kolejnych rozdziałów opowieści. 

 

Audiobooki też mają swoje plusy!

Jednak audiobooki również mogą być przydatne dla uczniów. Do zalet możemy zaliczyć takie kwestie, jak:

  • mobilność – jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu w aucie bądź transporcie publicznym, to może być to dla niego wygodna forma zapoznania się ze szkolną lekturą;
  • lepsze zaangażowanie – bądźmy szczerzy, nie każdy maluch lubi czytać. Z tego powodu audiobooki mogą być w takim przypadku rozwiązaniem. Dobry lektor potrafi sprawić, że opowieść będzie pasjonująca, a dziecko będzie chciało poznać jej zakończenie;
  • coś dla słuchowców – niektórzy uczniowie są słuchowcami. W ich wypadku wsłuchiwanie się w słowa lektora potrafi sprawić, że z lektury zapamiętają więcej, niż podczas czytania.

 

Oba sposoby można łączyć

Jak widać zarówno czytanie książek, jak i ich słuchanie może mieć swoje zalety. Warto sprawdzić, która forma będzie bardziej przystępna dla Twojego dziecka. Nie zaszkodzi również łączyć oba te sposoby, szczególnie w sytuacji, gdy szkolne lektury często dostępne są za darmo. W dodatku również w formie audiobooków.

Podczas szkolnych zajęć przydatne będzie posiadanie papierowego wydania. Jednak audiobook umożliwi szybkie powtórzenie danego rozdziału, na przykład w drodze do szkoły. W dodatku wersje lektorskie mogą sprawić, że Twój maluch ostatecznie przekona się do książek i kto wie, może nawet sięgnie po nieobowiązkowe pozycje?

Warto być otwartym na różne formy przyswajania wiedzy. Nawet jeśli osobiście preferujesz tradycyjne czytanie, to nigdy nie wiadomo, czy w przypadku Twojego dziecka audiobook nie okaże się przystępnym rozwiązaniem.

Mamy nadzieję, że nasz tekst pokazał Ci, jakie zalety mają oba sposoby na poznawanie szkolnych lektur! Jeśli będziesz mieć ku temu okazję, pokaż swojemu uczniowi, że audiobooki także mogą być dla niego pewną alternatywą.

 

*Artykuł sponsorowany