Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Darmowe czytniki ebooków w Zagórowie. Jeden z nich może być Twój.

Od marca tego roku w Bibliotece Publicznej w Zagórowie można za darmo wypożyczać czytniki ebooków. Ofertę uzupełniają darmowe kody Legimi oraz Empik Go – do uzyskania w placówce.

– To pierwsze urządzenia elektroniczne, które wypożyczamy naszym czytelnikom do domu. Oczywiście wprowadzenie takiej usługi nie miałoby większego sensu, gdyby nie to, że od dawna już oferujemy naszym im darmowe kody do Legimi – najpopularniejszej w Polsce platformie z dostępem do ebooków oraz audiobooków. Jeszcze wcześniej miałyśmy nasz biblioteczny katalog online zintegrowany z Wolnymi Lekturami. Od niedawna – Empik Go.

Biblioteka płaci abonament w ramach konsorcjum, a czytelnik korzysta całkiem za darmo z szerokiej oferty. Ebooki są fajne, wygodne i dostępne od ręki, jednak czytanie ich na smartfonach czy monitorach laptopów jest koszmarne ze względu na niebieskie światło ekranów. Konieczność wprowadzenia czytników z przyjazną oku technologią e-ink do oferty była czymś oczywistym – mówi Katarzyna Połom z Biblioteki Publicznej w Zagórowie.

Sprzęt placówce udało się pozyskać dzięki współpracy z firmą PocketBook – producentem jednych z najpopularniejszych czytników. – Zachęcona przez zaprzyjaźnionego bibliotekarza, który jest wielkim fanem ebooków i ma ogromne doświadczenie w ich użytkowaniu i popularyzowaniu, stworzyłam plan na wykorzystanie PocketBooków w codziennej pracy biblioteki w Zagórowie i przesłałam go z prośbą o wsparcie. Projektowi towarzyszy hasło: „Pogrążeni w lekturze, zaczytani w chmurze”. Cieszę się, że spotkał się z życzliwym zainteresowaniem i firma PocketBook wypożyczyła nam osiem urządzeń: PocketBook Touch Lux 5 oraz PocketBook Touch HD 3 – dodaje.

Na początku przeprowadzony został cykl zajęć bibliotecznych z wykorzystanie, użyczonego bibliotece sprzętu i starych czytników Onyx Boox, które dawno temu zostały kupione do biblioteki. To dało możliwość „odświeżenia” tych starszych modeli ( bez dotykowego ekranu albo półdotykowego z rysikiem ) i porównania ich z nowocześniejszymi modelami PocketBooka. W zajęciach brali udział głównie uczniowie klas 6 szkoły podstawowej, ale również dzieci z przedszkola Ekoludki w Zagórowie oraz seniorki z sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zagórowie. W międzyczasie czytniki były wypożyczane, choć początkowo nieśmiało. Od wakacji nie ma zajęć bibliotecznych, a czytniki są praktycznie cały czas „w obiegu”.

Taka oferta spodobała się czytelnikom. – Po pół roku możemy z całą świadomością to potwierdzić. Na początku dość nieśmiało sięgali po czytnik, głównie w obawie, że go uszkodzą. Jednak szybko się przekonali, a co niektórzy prolongowali wypożyczenia przez kilka kolejnych miesięcy. To znaczy, że polubili! Ja też jeszcze 6 lat temu zaklinałam się, że nigdy nie polubię ebooków, a teraz sama korzystam z PocketBooka i uwielbiam ten sposób czytania. Co nie oznacza, że zrezygnowałam z papieru, co to to nie! – dodaje Katarzyna Połom.

Czytelnicy biblioteki mogą zgarnąć jedno urządzenie na własność. – Do 31 sierpnia aż do północy trwa konkurs na najfajniejszą recenzję ebooka. Recenzję trzeba wrzucić na Facebooka lub Instagram wraz z tematycznym zdjęciem własnego autorstwa i oznaczyć hasztagiem #JasneŻeCzytam_Konkurs. W konkursie mogą wziąć udział zarejestrowani czytelnicy biblioteki ( zawsze można się jeszcze zapisać ). Do wygrania jest czytnik PocketBook Touch Lux 5 w kolorze rubinowym oraz vouchery na trzymiesięczny darmowy dostęp do zasobów Legimi oraz nagroda niespodzianka. Nagrody zafundowały PocketBook i Legimi.

Szczegóły znajdziecie na stronie biblioteki TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *