Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Debatowali o bezpieczeństwie

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo na terenie gminy Słupca było tematem wczorajszej debaty w Cieninie Kościelnym. Udział w spotkaniu wzięli mieszkańcy, policjanci i przedstawiciele lokalnych władz.

Na początek Komendant Powiatowej Policji w Słupcy inspektor Zbigniew Malina przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie gminy Słupca z punktu widzenia statystyk policyjnych. Jak wynika z zestawienia najczęstsze zgłoszenia w gminie Słupca dotyczą kradzieży, włamań, oraz wypadków drogowych, których głównymi sprawcami są osoby do 30 roku życia. Na uwagę zasługuje fakt, że wykrywalność przestępstw popełnianych na terenie gminy z roku na rok jest coraz wyższa. W 2013 r. wskaźnik ten wyniósł 78%. Duży nacisk policja kładzie także na profilaktykę prowadząc prelekcje w szkołach, oraz organizując różnego rodzaju akcje skierowane do dorosłych. Na zakończenie prezentacji komendant dodał, że w bieżącym roku szczególne działania policjantów skierowano dla ochrony osób starszych oraz tych, którzy ulegają przemocy w rodzinie.

Jednym z tematów poruszanych przez mieszkańców gminy Słupca był wandalizm. – Chodzi przede wszystkim o dewastacje nagrobków i kradzieże na okolicznych cmentarzach. Czy jest w związku z tym możliwość zwiększenia ilości patroli w ich okolicach – pytał Jerzy Kopczyński, przewodniczący Rady Gminy w Słupcy. Anna Kusiołek, sołtys Cienina Kościelnego a zarazem radna gminy Słupca zwróciła z kolei uwagę na problem zakłócania ciszy nocnej i to nie tylko przez uciążliwych sąsiadów, ale w szczególności przez głośno i z nadmierną prędkością poruszające się po drogach pojazdy. Mieszkańcy poruszali również problemy dotyczące bezpieczeństwa dzieci poruszających się po lokalnych drogach na rolkach, oraz osób uprawiających Nordic Walking.

W czasie debaty pojawiło się również wiele głosów chwalących współpracę policjantów z lokalną społecznością, a także ich zaangażowanie w inicjatywy społeczne, imprezy kulturalne i rekreacyjne. Na większość zasugerowanych spraw wyczerpujących odpowiedzi udzielił bezpośrednio w trakcie debaty komendant Zbigniew Malina. Część wniosków zapisano, by je dogłębnie przeanalizować i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Podsumowując spotkanie szef słupeckiej policji podziękował wszystkim za udział w dyskusji, zaangażowanie i zwrócenie uwagi na nurtujące mieszkańców gminy Słupca problemy. Każdy z przybyłych na spotkanie otrzymał również anonimową ankietę za pomocą, której mógł wyrazić swoje zdanie na temat spotkania. Debatę zorganizowała Komenda Powiatowej Policji w Słupcy wspólnie z wójt gminy Słupca, Grażyną Kazuś.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *