Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego warto rozliczyć PIT 28 online w 2023 roku?

Rozliczanie PITów online to bardzo prosta rzecz. Wystarczy zainstalować odpowiedni bezpłatny program do rozliczania PITów i gotowe. Programy są łatwe w obsłudze i szybko możemy uzupełnić nasz PIT.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

-jak uzupełnić PIT 28 online?
-dlaczego warto korzystać z rozliczania PITów online?
-czy Urząd Skarbowy może za nas rozliczyć PIT za 2022 rok?

 

Rozliczanie PITów długo kojarzyło nam się z koszmarem: kolejkami w urzędach skarbowych i błędami, ewentualnymi wyzwaniami do korekty zeznania podatkowego i podobnymi sprawami. Jednak odkąd pojawiły się programy do rozliczania PITów online, wszystko stało się prostsze. Dodatkowo ułatwieniem jest także to, że UrządSskarbowy uzupełni za nas nasz PIT, a my możemy go po prostu zaakceptować. Tyczy się to zarówno PIT 36 jak i PIT 28 oraz innych PITów, które jesteśmy zobowiązani wypełnić w ramach rocznego zeznania podatkowego. Co warto jeszcze wiedzieć o wypełnianiu PITów online oraz o tym co może dla nas zrobić Urząd Skarbowy?

 

 

PIT 28 online – dlaczego warto skorzystać z darmowego programu podatkowego?

 

Po pierwsze darmowy program podatkowy tak jak e-PITy jest bardzo prosty w obsłudze. Z jego podpowiedziami w ramach panelu pomocy możemy samodzielnie wypełnić nasze zeznanie podatkowe niezależnie od tego czy jest to PIT-28 druk, PIT 36 czy inny PIT dotyczący różnego rodzaju dochodów, jakie uzyskujemy. Program krok po kroku podpowiada nam co mamy wypełnić w konkretnej rubryce i co zrobić aby sumy wpisywane w poszczególne rubryki się zgadzały – kiedy odjąć różnicę, a kiedy sumować dane kwoty z konkretnych pól wymienionych już w formularzu. Jeśli zrobimy coś źle, program zasygnalizuje nam szybko błąd. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych korekt zeznania podatkowego, które często były dla zwykłego podatnika wielkim utrapieniem.

Dodatkowo dzięki programom podatkowym możemy wskazać instytucje pożytku publicznego dla której chcemy przekazać 1% podatku. Wystarczy wpisać tylko numer KRS oraz ewentualnie cel szczegółowy i gotowe. Jeśli na przykład chcemy oddać procent naszego podatku na jakieś chore dziecko będące podopiecznym jakiejś fundacji, wtedy musimy podać tak zwany cel szczegółowy. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w ramach darmowego programu podatkowego możemy wydrukować sobie taki wypełniony formularz podatkowy, wysłać go bezpośrednio do urzędu skarbowego drogą elektroniczną, a następnie wydrukować również potwierdzenie wysłania do Urzędu Skarbowego danego dokumentu podatkowego.

Dzięki temu będziemy mieli papierowe potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego o czasie. Przy pomocy programu podatkowego możemy także wykonać korektę zeznania podatkowego, jeśli jest to konieczne. Zdarza się bowiem tak, że mimo woli popełniliśmy jakiś błąd, bo czegoś po prostu nie wiemy, a program tego nie wyłapie. To bardzo rzadkie sytuacje, ale się zdarzają. Po rozmowie z przedstawicielem Urzędu Skarbowego możemy taką korektę formularza podatkowego złożyć poprzez program i podobnie jak w przypadku właściwego zeznania wydrukować sobie potwierdzenie wysłania korekty zeznania podatkowego.

 

 

Wypełnienie PIT 28 online – a kiedy Urząd Skarbowy zrobi to za nas?

 

Bardzo często zdarza się już tak, że Urząd Skarbowy za nas wypełnia PITy. Wystarczy tylko logując się w portalu podatkowym potwierdzić zawartość dokumentu i gotowe. Nic więcej nie musimy robić. Jeśli jednak mamy kilka źródeł dochodu, lub cały proces rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest nieco bardziej skomplikowany, to warto osobiście wypełnić swój PIT jednocześnie patrząc czy to co wypełnił dla nas Urząd Skarbowy wygląda tak samo, czy podobnie. Może to być wskazówka do prawidłowego wypełnienia zeznania podatkowego samodzielnie. Jednak takie osoby jak renciści czy osoby zatrudniane na jeden etat mogą bez problemu po prostu zatwierdzić wypełniony PIT przez Urząd Skarbowy i wysłać go do wskazanego urzędu.

Wtedy już nie musimy robić nic więcej poza ewentualnym zapłaceniem podatku lub oczekiwaniem na zwrot nadpłaconego podatku. Urzędy skarbowe coraz szybciej i prężniej wysyłają nam nadwyżkę nadpłaconego podatku na nasze wskazane konta bankowe. Jak widać, program podatkowy przydaje się także kiedy Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT, bo dzięki niemu możemy sprawdzić jego zawartość i odesłać do Urzędu Skarbowego lub na nowo wypełnić nasze zeznanie podatkowe. Warto więc korzystać z programów do wypełniania PITów w trybie online.

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *