Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Dobra informacja dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów sukcesywnie się stabilizuje i poprawia. Jeszcze pięć lat temu niewiele było orzeczeń sądów o unieważnieniu kredytów frankowych, dziś jest sytuacja wręcz przeciwna, trudno spotkać się z wyrokiem, który by nie unieważniał umowy kredytowej.

 

Coraz łatwiej, ale wciąż nie jest to czysta formalność

Jeśli ktoś zapewnia nas o unieważnieniu kredytu frankowego tanio i szybko, to warto dokładnie sprawdzić tę ofertę i być wyjątkowo ostrożnym. Rzeczywiście sprawy frankowe od pewnego czasu są prowadzone dużo szybciej i zamykają się w rok, czem nawet krótszym czasie. Coraz częściej wyroki nie są kierowane do apelacji, są korzystne dla frankowiczów, niemniej postępowanie przed sądem nie jest aż tak proste. Niezbędne są przesłuchania stron, analiza zapisów umownych, argumentacja stanowiska, zwykle nie wystarcza jedna rozprawa na którą i tak się czeka kilka miesięcy.

 

Grunt to podstawa

Dobrą wiadomością dla frankowiczów jest fakt, iż TSUE stanął po stronie interesów kredytobiorców dając podstawę do unieważnienia umów kredytowych z zapisami pozwalającymi na dowolność w kreowaniu wysokości rat względem kursu franka szwajcarskiego. Kolejne orzeczenia TSUE jedynie doprecyzowują kwestię unieważnienia umowy z powodu jej abuzywnosci. Mając jasne stanowisko TSUE sądy krajowe nie mogą orzekać w sprzeczności z TSUE. Dzięki temu o wiele łatwiej przeprowadzić postępowanie, argumentować swoje racje w sądzie.
Tym samym nie są to już jedynie hipotezy i walka na umiejętność argumentacji ale są to mocne podstawy, spisane, zinterpretowane i niepodważalne. Jeśli dana umowa zawiera wymienione klauzule, wówczas nie ma mowy o tym, by kredyt nie został unieważniony. Wyjątkiem są warunki uniemożliwiające roszczenie unieważnienia jak chociażby wcześniej podpisana ugoda z bankiem, czy też kredytobiorca w chwili zaciągania kredytu był przedsiębiorcą, a nieruchomość jaką kupił za sumę z kredytu miała być przeznaczona na działalność gospodarczą, w celach zarobkowych itp.

 

Dobra praktyka, przyspieszenie procedur

Dzięki dostępnemu orzecznictwu i wypracowaniu praktyki w postępowaniu sądowym w sprawach sądowych. Sądy coraz odważniej podejmują decyzje. Nie trzeba już wielu świadków, opinii biegłych itp. Ograniczenie formalności pozwala przyspieszyć postępowanie, które w wielu przypadkach było celowo przeciągane przez banki. Zgłaszane dowody ze świadków będących pracownikami banku obecnie są pomijane. Doświadczenie sądów rzutuje również na praktykę wśród adwokatów reprezentujących frankowiczów. Kancelaria frankowa wyspecjalizowała się wyłącznie w obsłudze spraw z kredytami frankowymi. Mając wnikliwą wiedzę praktyczną sprawy toczą się przed sądami zdecydowanie szybciej i skuteczniej. Przewidywalność postępowania sprawia, że usługi prawne są coraz bardziej korzystne cenowo. Ponadto warto zwrócić uwagę na konkurencyjność prawników na rynku. Jakość usługi można ocenić poprzez rankingi wygranych spraw, doświadczenie w obsłudze spraw z określonym bankiem itp.

 

*Artykuł sponsorowany