Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Dobrze widzi się tylko sercem

Przez cztery dni w strzałkowskim gimnazjum odbywały się wielkopostne rekolekcje szkolne. Hasło przewodnie spotkań brzmiało „Dobrze widzi się tylko sercem”.

Pierwszy dzień rekolekcji przeznaczony był m.in. na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie. O przebiegu i organizacji przedsięwzięcia na naszym terenie odpowiadał ksiądz Michał Grupa, który zaprosił młodzież do włączenia się w przygotowania m.in. poprzez wolontariat. Idea spotkań bardzo spodobała się gimnazjalistom.

 

 

Następnie uczniowie wysłuchali przejmującego świadectwa życia księdza Radka Tuszyńskiego z Trzemeszna. Kapłan mówił o swoich doświadczeniach, napotkanych przeszkodach i trudnej drodze za Chrystusem. Na koniec, obaj księża odprawili w holu szkoły Mszę św.

Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych przyniósł nie mniej wrażeń. Na dzień dobry młodzież spotkała się z opowieścią Alicji Hyżorek prężnie działającej w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym. Przekonywała ona gimnazjalistów, że każdy może zostać wolontariuszem i kształtować swoją osobowość duchową. O potrzebie i skuteczności wolontariatu przekonywał film, w którym entuzjaści opowiadali o swojej pracy misyjnej i jej efektach. Do gimnazjum przybyli też wolontariusze i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie. Pod opieką siostry Benedykty przygotowali spektakl pt. „Mały Książę” oparty na motywach utworu A. de Saint Exupery’ego. Imponujące przedstawienie z profesjonalną ścieżką narracyjną wprawiło w zachwyt młodzież rekolekcyjną, która podziękowała aktorom owacjami na stojąco. O swoim niecodziennym życiu, drodze do powołania opowiedziała też reżyserka spektaklu – siostra Benedykta.

W środę, do gimnazjum przybyli kolejni niecodzienni goście z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Warszawy: Wioletta Ciseł i Bambo Marico, czyli ksiądz Marek Kowalski. Opowiadali ciekawie, ilustrując swoje słowa filmikami oraz mnóstwem przedmiotów, które otrzymali od podopiecznych na misjach. W klimat wprowadził ksiądz Marek, który nietypowym, bardzo zawiłym powitaniem w jednym z języków Afryki zaskoczył zgromadzoną młodzież. Jego serdeczna opowieść była tłem do zwierzeń Pani Wioli, która przepracowała rok w Zambii wśród tzw. dziewcząt ulicy. Po przerwie ksiądz Marek przewodniczył rozważaniom Drogi Krzyżowej.

Ostatniego dnia, w czwartek na gimnazjalistów czekało spotkanie z niewidomym Henrykiem Merchlem z Rumii. Mężczyzna dzielił się świadectwem swojego  życia i wiary, opowiadał o sposobach pomocy osobom niepełnosprawnym w codziennych zwyczajnych czynnościach oraz pokazał filmik ” N- jak niewidomy”. Gość uzmysłowił też uczniom jak osoby niewidome postrzegają świat. Swoim świadectwem wpisał się doskonale w ducha rekolekcji i udowodnił, że widzi się dobrze tylko sercem. Swoje wystąpienie ubogacił śpiewem i grą na gitarze.
Przygotowaniem rekolekcji zajęły się: Irena Maćkowiak oraz Kamila Welter, nauczycielki Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz