Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Dodatkowe 750 000 zł dla SPZOZ

Ponad 11 milionów złotych trafi do końca tego roku do 16 wielkopolskich szpitali w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego. Jednym z nich jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy.

To rozwiązanie mające wesprzeć placówki, które mimo podwyżki wycen procedur medycznych, nie osiągnęły takiego wzrostu dochodu, który pozwoliłby im pokryć koszty między innymi podwyżek wynagrodzeń.

Dodatkowe pieniądze będą wypłacane przez 10 miesięcy. W tym czasie szpitale podejmują działania, które poprawią ich sytuację finansową.Dodatkowe pieniądze otrzymają te szpitale, u których realny wzrost dochodu w okresie od 30 czerwca do 30 września tego roku nie przekroczył 16 procent.

-Od 1 lipca nastąpił wzrost wycen procedur medycznych, kolejne podwyżki dla szpitali zostały wprowadzone od sierpnia, pieniądze te miały pokryć wydatki związane m. in. z ustawowymi podwyżkami wynagrodzeń w ochronie zdrowia – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Różne są przyczyny tego, że dla jednych szpitali wzrosty te okazały się wystarczające, a inne potrzebowały dodatkowego wsparcia. To między innymi uwarunkowania historyczne, prowadzenie określonych oddziałów, czasami zaniedbania w przeprowadzaniu restrukturyzacji w przeszłości, rodzaje umów zawieranych z personelem, czy poziom zatrudnienia-dodaje.

-Szpital w Słupcy w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego otrzyma około 200 tys. zł miesięcznie. Ta kwota zdecydowanie poprawi naszą sytuację, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie coraz trudniej zarządzać podmiotami leczniczymi – powiedział Maciej Sobkowski, dyrektor Szpitala w Słupcy. – Zabezpieczenie kwoty na podwyżki pozwala myśleć o rozwoju szpitala.

Nie ma innej drogi niż optymalizacja kosztów, ale też szukanie dodatkowych źródeł przychodów. Mamy plan strategiczny na najbliższe lata, który wpisuje się w plan transformacji opieki zdrowotnej w naszym województwie. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, rośnie zapotrzebowanie na łóżka opieki długoterminowej. Wobec tego chcemy poszerzać nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Stawiamy również na rozwój działalności zabiegowej – chcemy rozwijać chirurgię o zaawansowane operacje przewodu pokarmowego, ortopedię oraz położnictwo. To, że się to udaje, widać między innymi przez pryzmat rosnącej liczby porodów odbieranych w Szpitalu w Słupcy.

Szpital w Słupcy do końca tego roku otrzyma około 750 000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *