Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Dom dziecka już niedługo w Strzałkowie. „Nie jest to najszczęśliwsza lokalizacja”

O nową planowaną lokalizację Domu Dziecka „Szansa”, który z Kosewa ma zostać przeniesiony do budynku tak zwanego internatu w Strzałkowie podczas czwartkowej sesji pytał Radny, Andrzej Kasprzyk.

Jak tłumaczą władze Powiatu przeniesienie placówki do Strzałkowa motywowane jest względami Ekonomicznymi. -W związku z nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej w ośrodkach tego typu nie może przebywać więcej jak 14 dzieci. Obecna siedziba Domu dla Dzieci i Młodzieży jest zbyt duża, a co za tym idzie, zbyt kosztowna w utrzymaniu.W nowej lokalizacji, po adaptacji III kondygnacji internatu CKZiU ma powstać przestrzeń mieszkalna dla wychowanków, kompleks pomieszczeń do nauki i rekreacji oraz segment żywieniowy składający się z jadalni (wraz z małym magazynem podręcznym), w której planuje się spożywanie codziennych posiłków. Oprócz tego powstaną pomieszczenia administracyjne. Przebudowie ulegną także elementy zagospodarowania w bezpośrednim otoczeniu budynku- czytamy na stronie Starostwa.

Na ten cel otrzymało ono 1 700 000 zł w ramach pierwszego naboru wniosków do rządowego programu Polski Ład -Dzisiaj mamy taką sytuację, że pierwsze piętro internatu jest przeznaczone pod najem dla robotników i niektórych mieszkańców naszego powiatu. Najcześciej są to pracownicy z Ukrainy- mówił radny Andrzej Kasprzyk, który dopytywał, czy nie ma lepszego miejsca dla Domu Dziecka na terenie Powiatu Słupeckiego, tłumacząc, że jego zdaniem nie jest to „najszczęśliwsza” lokalizacja.

-Na dyskusje dotyczące lokalizacji Domu Dziecka był czas. Mieliśmy na to ponad dwa lata, bo o tym, że Kosewo ma być przeznaczone na sprzedaż to oczywiście mowa była jeszcze w poprzedniej kadencji. Także z całym szacunkiem panie przewodniczący Komisji Budżetowej pewne decyzje już zapadły i jakkolwiek nie ma w tym momencie lokalizacji idealnych, to jednak jest sporo argumentów, które przemawiają za tą – odpowiadał starosta, Jacek Bartkowiak, który tłumaczył, że pozyskanej dotacji nie można przeznaczyć na inny cel.

Jako zalety nowej siedziby „Szansy” przytaczał między innymi bezpieczną lokalizację, oraz urządzone we wspomnianym budynku już wcześniej mieszkania wykorzystywane przez wychowanków domu dziecka i pracowników ZAZ-u. Inwestycja ma objąć także termomodernizację budynku, co jak podkreślał starosta pozwoli na oszczędności w jego ogrzewaniu.

Przetarg dotyczący tej inwestycji został już praktycznie zakończony.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz