Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Dzień Bezpiecznego Internetu w zagórowskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie zgłosiła swój udział w obchodach DBI 2016 i przygotowała zajęcia edukacyjne dla dzieci z klas czwartych z miejscowej Szkoły Podstawowej. 

Dzień Bezpiecznego Internetu  ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Dwa pierwsze spotkania odbyły się z wykorzystaniem książki Artura Janickiego „Skąd się wzięły małpy w Internecie?” pozyskanej w konkursie FRSI i Wydawnictwa Widnokrąg. Nowatorska publikacja pojawiła się w dwóch bibliotekach wielkopolskich, w tym w Zagórowie. Uczniowie oprócz odpowiedzi na to pytanie otrzymali wiele cennych informacji na temat Internetu. Między innymi dowiedzieli się czym jest adres strony internetowej, jak zbudowane są adresy e-mail oraz do czego służy kod ASCII oraz jak kodować i odkodować informacje zapisane tym kodem. Na zakończenie uczestnicy spotkania za pomocą emotikonów wyrażali swoją opinię na temat przeprowadzonych zajęć.

Dzień Bezpiecznego Internetu to idealny dzień, by zrealizować zajęcia w oparciu o jeden ze scenariuszy „Cyfrowej Wyprawki”. Wyprawka to zestaw materiałów przygotowanych przez specjalistów Fundacji Panoptykon – organizacji, która nieustannie dba o edukację cyfrową dzieci, młodzieży i osób dorosłych . W ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece” zagórowska biblioteka zdobyła najnowsze materiały szkoleniowe Panoptykonu. -Zainspirowani tematem życia w cyfrowym świecie, rozmawialiśmy m.in. o różnicach między komunikacją prywatną i publiczną oraz o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w Internecie. Razem z uczestnikami zajęć staraliśmy się stworzyć własny Kodeks Bezpieczeństwa w Sieci- relacjonują organizatorzy. Każdy z uczniów klas czwartych mógł zabrać ze sobą ulotki informacyjne z podstawowymi zasadami bezpiecznego Internetu.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz