Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Dzień Patronów w ZSOiZ w Zagórowie

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie jak co roku uroczyście obchodził Dzień Patronów. Z tej okazji odbyło się wyjątkowe spotkanie środowiska szkolnego i akademickiego.

Obchody wypełniła uroczysta akademia, która przypomniała o osiągnięciach Braci Kostaneckich oraz zachęcała młodzież do wzorowania się na swoich Patronach. W tym roku tematem przewodnim były wspomnienia na temat profesora Stanisława Kostaneckiego, wybitnego chemika, wykładowcy chemii organicznej na Uniwersytecie w Bernie, twórcy chemii flawonoidów, członka krakowskiej Akademii Umiejętności i prezesa Szwajcarskiego Towarzystwa Chemicznego.

Podczas uroczystości przypomniane zostały fragmenty wspomnień spisanych przez ucznia i wieloletniego asystenta profesora Kostaneckiego, Josefa Tambora. Po części artystycznej okolicznościową prelekcję pod tytułem „Historyczne związki Uniwersytetu Warszawskiego z Zagórowem, Słupcą i okolicami”, wygłosił doktor Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uroczystość Dnia Patronów uświetnili swoją obecnością m.in.: Jacek Bartkowiak, starosta powiatu słupeckiego, Roman Kulterman, burmistrz Miasta i Gminy Zagórów, ksiądz dziekan Adam Czechorowski, proboszcz Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie, doktor Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Agnieszka i Maciej Dzieniakowscy, przedstawiciele rodziny Kostaneckich, Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Jak co roku na obchody Dnia Patronów przybyli także emerytowanymi nauczyciele z dyrektorem Markiem Kujawą na czele.

Tradycyjnie już podczas listopadowej uroczystości odbyło się także ślubowanie klas pierwszych oraz występ szkolnego zespołu muzycznego Kostanecki Band. Nad przygotowaniem i przebiegiem akademii czuwali: Katarzyna Maciocha, Katarzyna Furmaniak, Agnieszka Bagrowska, Urszula Napierała i Michał Ulatowski oraz opiekunowie zespołu muzycznego: Jacek Przydryga i Roman Jasiczek.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz