Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Dziewięć zastępów straży przez ponad sześć godzin walczyło z wyciekiem wybuchowej substancji

Ponad sześć godzin trwała akcja strażaków w Stawie, o której informowaliśmy w poniedziałek.

– 3 stycznia o godzinie 12.49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Słupcy wpłynęło zgłoszenie o wycieku środka sieciującego z paleto-pojemnika w Wielkopolskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Ziemniaczanego w Stawie gm. Strzałkowo, brak osób poszkodowanych.

Po dotarciu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia otrzymano dokładną informację co do substancji jaka wyciekła ze zbiornika i była to mieszanina bezwodnika kwasu octowego oraz kwasu adypinowego – po kontakcie z wodą substancja bardzo wybuchowa. Strażacy po dokonanym rozpoznaniu wyznaczyli strefę zagrożenia, ewakuowali trzy osoby z przylegającego budynku na zewnątrz w bezpieczne miejsce.

Przy wykorzystaniu specjalnych ubrań chemicznych rota zabezpieczyła i obwałowała sorbentem wyciek z paletopojemnika. Dalsze działania prowadziła przybyła na miejsce zdarzenia Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Poznania, która przelała w/w substancję w inny zbiornik likwidując zagrożenie.

Działania strażaków trwały ponad 6 godzin.Na miejscu zdarzenia pracowało dziesięć zastępów straży pożarnej z JRG Słupca, SGRChem-Eko Poznań 6, OSP Strzałkowo- szczegółowo relacjonuje mł. bryg. Mariusz Pawela.

 

 

FOTO: JRG Słupca


Brak komentarzy

Dodaj komentarz