Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Dotyczą one całej Polski. Dla naszego regionu obowiązuje najwyższe zagrożenie, 3 stopnia. Dziś i jutro temperatura w dzień może sięgną nawet 39 stopni Celsjusza. Niewykluczone jednak, że miejscami przekroczy 40 stopni, co może dać nowy rekord w skali kraju. Temperatura minimalna w nocy wahać się będzie od od 18 do 25 stopni.
– Upalna pogoda, której przez cały dzień będzie towarzyszyło odczucie duchoty i parności (zwłaszcza rano i wieczorem), od rana do wieczora będzie bardzo niekorzystnie wpływać na funkcje życiowe organizmu. Temperatura powietrza w ciągu dnia przekroczy temperaturę ciała człowieka, co będzie sprzyjało kumulacji ciepła w organizmie. W takich warunkach (upał, intensywne promieniowanie słoneczne i UV, słabe przewiewanie) istnieje duże ryzyko wystąpienia odwodnienia i/lub udaru cieplnego.
Pogoda nadal będzie działała osłabiająco – wiele osób może odczuwać dyskomfort, znużenie i apatię. Objawy te będą dodatkowo potęgowane przez istotne zmniejszenie wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym. Reakcją organizmu na niedobór tlenu mogą być nadmierna senność i wydłużenie czasu reakcji. W godzinach wieczornych na północnym zachodzie zaznaczy się linia zbieżności, na której mogą tworzyć się burze. Podczas ich przechodzenia osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą odczuwać drażliwość i niepokój.
Bardzo wysoka temperatura powietrza, w połączeniu ze słabym wiatrem i intensywnym promieniowaniem słonecznym, będą stwarzać realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i infrastruktury. Odradza się przebywania w najcieplejszej porze dnia na terenie otwartym, a zwłaszcza w pełnym słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. W ciągu dnia należy bezwzględnie stosować się do zaleceń klasy (+3) obciążenia termicznego, regularnie pić wodę (SW), uzupełniać elektrolity i unikać ekspozycji na upał.
Osoby niemające klimatyzacji w domu, a zwłaszcza seniorzy, powinny rozważyć udanie się stref chłodu (jeśli takie są wyznaczone) lub do centrów handlowych (niedziela 28 czerwca jest dniem handlowym) w swojej okolicy. Szczególną opieką powinny zostać otoczone osoby niesamodzielne, przewlekle chore, seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży.
Należy unikać przebywania na słońcu, a wszelką aktywność o umiarkowanej lub dużej intensywności przenieść na inny dzień lub na porę nocną. W ciągu dnia warto regularnie schładzać organizm za pomocą chłodnych pryszniców i/lub kompresów. Wskazane jest polewanie chłodną (nie zimną) wodą dużych grup mięśniowych (np. uda, pośladki) oraz miejsc, gdzie żyły są blisko powierzchni skóry (np. dłonie i nadgarstki) – czytamy na stronie Instytutu.





