Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„Ekshumowano 25 szczątków poległych”

Trwają prace przy Mogile Powstańców Styczniowych w Mieczownicy.

-W dniach 27-28 grudnia 2022r. na terenie miejsca Pamięci przeprowadzono ekshumacje Powstańców Styczniowych poległych podczas bitwy pod Mieczownicą w 1863 r. Działania ekshumacyjne poprzedzone były pracami sondażowymi i poszukiwawczymi, które dały zarys jamy grobowej.

Ekshumowano 25 szczątków poległych. Szczątki zostały przebadane przez antropologa. Z przeprowadzonych badań została sporządzona szczegółowa ekspertyza antropologiczna.

Po zakończeniu badań dokonano ponownego pochówku w trumnach ekshumacyjnych w obrębie przedmiotowej nieruchomości.
Powyższe działania zrealizowano przy udziale środków finansowych Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu Państwa. Kwota uzyskanej dotacji stanowiła 56% wartości zadania i wynosiła 15 428,00 zł. Pozostałe środki stanowią budżet Gminy Ostrowite.

Pozyskane informacje niewątpliwie poszerzają wiedzę historyczną o wydarzeniach, które miały miejsce w bitwie pod Mieczownicą., ponadto ekshumacja mogiły zbiorowej pozwoliła zwrócić uwagę na patriotyczne i bohaterskie wydarzenia z udziałem powstańców styczniowych, w tym młodych gimnazjalistów. Realizacja zadania przyczyniła się także do podjęcia działań edukacyjnych w tym zakresie. Znamy więcej szczegółów i zapewne bedziemy je przedstawiać w publikacjach.

Kolejnym krokiem związanym z upamiętnieniem poległych Powstańców będzie budowa nowego pomnika, stanowiącego odzwierciedlenie pierwotnego kształtu mogiły- relacjonuje wójt Gminy Ostrowite, Mateusz Wojciechowski.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz