Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Film przyczyną zwiększonej aktywności Policji w Zagórowie?

Wraca sprawa dotycząca złamania przepisów ruchu drogowego w Zagórowie przez słupeckich policjantów, która wywołała spore poruszenie wśród naszych czytelników. Temat na ostatniej sesji Rady Powiatu przywołał radny Przemysław Dropiński.

Ścigali za przepisy, które sami łamali
Przypomnijmy, że omawiana sytuacja dotyczyła policjantów ścigających mieszkańców Zagórowa za nieprzestrzeganie przepisów, które jak się okazało sami łamią. Na naszą redakcyjną skrzynkę od jednego z czytelników otrzymaliśmy film, na którym to mundurowi w znaczący sposób przekraczają przepisy ruchu drogowego nie przestrzegając prawa, które chwilę wcześniej próbowali egzekwować. Chodzi konkretnie o nagranie, na którym widać policjantów ruchu drogowego w nieoznakowanym pojeździe, którzy przy próbie wyjazdu z parkingu przejeżdżają przez podwójną linię ciągłą, a także przejście dla pieszych.

Czytelnik, który wysłał do nas film zarzucał również słupeckiej policji zbyt rygorystyczne traktowanie osób nie przechodzących po przejściach dla pieszych, a także kierowców przekraczających linie ciągłą wokół zagórowskiego rynku. Sprawa została wyjaśniona. Funkcjonariusz, który załamał prawo został ukarany.

Policja w Zagórowie jeszcze aktywniejsza ?
Temat powrócił na piątkowej sesji Rady Powiatu, kiedy rady Przemysław Dropiński skierował swoje pytanie do obecnego na obradach komendanta Zbigniewa Maliny. – Panie komendancie pytanie od mieszkańców Zagórowa. Czy ta aktywność policji w Zagórowie spowodowana jest filmem, który został opublikowany w internecie pokazującym nieprawidłową jazdę samochodu policyjnego, czy też jest próbą zwiększenia bezpieczeństwa poprzez próbę karania osób przechodzących przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Nie wiem, czy tak się dzieje w pozostałych miejscowościach, ale Zagórów jest w tej chwili oblegany przez policję-pytał radny. Wywołany do odpowiedzi komendant tłumaczył, że takie działanie jest związane z realizacją programu dotyczącego bezpieczeństwa niechronionych użytkowników drogi- Ja mam dane z ostatnich trzech lat i państwu powiem jaka jest struktura udziału osób poszkodowanych, czy sprawców, jeżeli chodzi o zdarzenia drogowe. W 2012, 13 i 14 roku procentowy udział osób poszkodowanych i sprawców zdarzeń drogowych jeśli chodzi o pieszych wyniósł 12, 10 i w zeszłym roku 6 procent, czyli ta liczba sukcesywnie spada. To są te osoby, które w konfrontacji z pojazdem mechanicznym nie mają szans- mówił Zbigniew Malina. – Te działania policji związane nie tylko z pieszymi jeżeli chodzi o przejścia, ale egzekwowanie przepisów prawa jeżeli chodzi o poruszanie się pieszych poza obszarem zabudowanym, te sławetne odblaski, czy inne działania ukierunkowane na pieszych są po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo- dodał komendant.

Nie otrzymał odpowiedzi
Odpowiedź komendanta nie do końca rozwiała jednak wątpliwości radnego. -Ja się cieszę, że jest zwiększone bezpieczeństwo, tylko proszę mi powiedzieć, czy w związku z tym filmem? -dopytywał Dropiński. -Panie radny ja takich statystyk nie prowadzę, jeżeli chodzi o ilość służb na danym terenie, czy ma to związek z filmem, czy nie myślę, że to są trochę za daleko posunięte wnioski. Ja zresztą media informowałem, że za to wykroczenie, bo bezsprzecznie policjant popełnił wtedy wykroczenie, które zostało ujawnione na tym filmie został ukarany. Chociaż kontekst tego wykroczenia był taki, że policjant nie zastosował się do przepisów, które w danym miejscu obowiązują, ale to była reakcja na wykroczenie. Minutę po tym nałożył na osobę mandat karny. Zrobił źle, bo powinien udać się jako pojazd uprzywilejowany, włączyć sygnały, dźwięki nie zrobił tego-tłumaczył Malina. Zaraz potem temat zakończył przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Jasrząb, który uniemożliwił komendantowi dalszą wypowiedź.-Taką zwiększoną aktywność i tak obserwujemy tylko w środy i tylko w soboty, kiedy są targi w Zagórowie– zakończył dyskusję radny Dropiński, co wywołało śmiech i poruszenie na sali.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *