Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Freak Fighty – nowa siła w MMA?

Na podstawie ostatnich lat można powiedzieć, że świat sportów walki w naszym kraju uległ ogromnej transformacji. Czynnikiem, który miała na to wpływ jest bez wątpienia powstanie freak fightów, czyli walk z udziałem influencerów, którzy mierzą się ze sobą, a także znanymi sportowcami. Jakie są obecnie największe organizacje freak fightowe?

FAME MMA

Jako pierwsza na polskim rynku pojawiła się federacja FAME MMA. Włodarze zorganizowali pierwszą galę kilka lat temu i trzeba przyznać, że od tego czasu zauważalny jest spory progres, zarówno jeśli chodzi o umiejętności poszczególnych zawodników, jak również aspekt wizualny. FAME MMA przy okazji kolejnych eventów wyprzedaje największe hale w Polsce, co świadczy o sporym zainteresowaniu publiczności. Potwierdzają to również dane związane z liczbą wykupionych subskrypcji, których regularnie sprzedaje się kilkaset tysięcy. FAME MMA jest obecnie liderem na rynku polskich freak fightów, jednak konkurencja nie śpi, o czym opowiemy za chwilę.

FAME MMA na swoich eventach miało już takich zawodników, jak chociażby Marcin Wrzosek, Borys Mańkowski czy Norman Parke. Są to fighterzy, którzy całe swoje sportowe życie spędzili w sportowych federacjach, jednak ze względu na znakomite warunki finansowe, zgodzili się wystąpić również na evencie pod szyldem FAME MMA. To tylko pokazuje, że światy profesjonalnych sportowców, a także freak fightów się przenikają, a zauważalna jest zmiana narracji wśród zawodników, względem tego, co działo się na początku przy pierwszych galach.

 

High League

Druga na rynku freak fightów była federacja High League. Projekt od początku był reklamowany pod szyldem walk na najwyższym poziomie, a włodarzem został znany raper – Malik Montana. High League weszło na polski rynek w momencie, gdy FAME miał już mocną pozycję, jednak mimo tego trzeba przyznać, że radzi sobie znakomicie i jest realną konkurencją dla FAME MMA. Co ciekawe, obie te organizacje nawiązały ze sobą współprace, w której wymieniają się zawodnikami, co jest z korzyścią nie tylko dla obu federacji, ale przede wszystkim dla widzów, którzy mogą oglądać coraz więcej niestandardowych pojedynków. Takie działania High League i FAME MMA były skierowane przede wszystkim w działalność Prime MMA, o którym opowiemy za chwilę.

High League miał do tej pory 4 eventy, jednak trzeba przyznać, że wszystkie z nich stały na wysokim poziomie, zarówno pod kątem sprowadzonych nazwisk na kartę walk, jak również samej organizacji wydarzenia. Wyniki High League pokazują, że ta federacja cieszy się sporym powodzeniem wśród widzów i również sprzedaje kilkaset tysięcy PPV na każdej gali.

 

Prime MMA

Jako ostatnia na rynku pojawił się federacja Prime MMA, która jest promowana przez znanego z występów w FAME MMA – Don Kasjo. Kasjusz Życiński został włodarzem Prime MMA, jednak trzeba przyznać, że na początku działalności ta organizacja nie ma najlepszych opinii. Wszystko za sprawą kontrowersyjnych wyborów, jeśli chodzi o walczących zawodników, ale również patologicznych zachowań na konferencjach prasowych. Prime MMA zostało w ostatnim czasie posądzone przez konkurencyjne organizacje, czyli FAME MMA oraz High League o nieprawidłowe działania, jeśli chodzi o przejmowanie zawodników i negocjacje kontraktowe. FAME MMA i High League ogłosiły wspólnie, że fighterzy, którzy zdecydują się walczyć dla Prime MMA, pomimo ważnego kontraktu z wyżej wymienionymi organizacjami, zostaną na zawsze zbanowani z ich eventów.

 

Freak fighty

Rosnąca konkurencja na rynku zakładów bukmacherskich, a także zainteresowanie graczy pozytywnie wpływa na możliwości dotyczące typowania freak fightów w ofercie bukmacherów. Freak fighty mają kilka eventów do roku. Jako pierwsza na rynku pojawiła się opcja obstawiania FAME MMA i do dzisiaj jest to najbardziej popularna federacja w ofercie zakładów bukmacherskich.

FAME MMA obstawianie ma pewne zasady, o których musisz wiedzieć. Przede wszystkim – kursy nie walczą, czyli nawet faworyt z bardzo niskim kursem, szczególnie w świecie freak fightów może przegrać. Pamiętaj, że walczą tam przede wszystkim amatorzy, dlatego też jeden przypadkowy cios wiele razy decydował o losach pojedynku. Istotny jest również aspekt rozpoznawalności. We freakowych walkach często spory wpływ na przeliczniki ma kwestia tego, jak typują gracze. Często analitycy wystawiają kursy w ciemno, bo tak naprawdę nie są w stanie realnie określić umiejętności obu zawodników i wtedy można zauważyć zmieniające się przeliczniki, w zależności od tego, jak obstawiają gracze. W obstawianiu freak fightów występuje pewna zależność pomiędzy wszystkimi trzema federacjami. Trzeba jednak przyznać, że jest to zupełnie inny rodzaj obstawiania, niż w przypadku profesjonalnych federacji sportów walki.

 

Profesjonalne sporty walki?

Zawodnicy, którzy występują na FAME MMA na przestrzeni ostatnich lat znacząco rozwinęli swoje umiejętności i nie wygląda to już tak słabo, jak na początku, jednak mimo wszystko nadal są oni tylko amatorami, dla których walki w oktagonie stały się możliwością do zarobienia dużych pieniędzy. W przypadku obstawiania profesjonalnych federacji sportów walki również pojawiają się niespodzianki, ponieważ jest to dyscyplina, w której jeden cios może zdecydować o wszystkim, jednak jest ich mniej, niż we freak fightach. Wszystko za sprawą tego, że analitycy mają tutaj szerszy zakres danych do analizy, na podstawie których tworzą kursy. Na podstawie wcześniejszych pojedynków są oni w stanie oszacować, jak walczy dany zawodnik, z jakim stylem ma największe problemy, a także czy kolejny rywal będzie niewygodny. To są właśnie detale, które wpływają na to, że więcej zakładów po kursach wchodzi w profesjonalnych federacjach, aniżeli freak fightach.

Jeśli chodzi o samą ofertę, to freak fighty i profesjonalne organizacje nie różnią się od siebie. Typy i zdarzenia są podobne, ponieważ bazują głównie na rynkach pod kątem zwycięstwa konkretnego zawodnika, sposobu wygranej, czy też liczby przewalczonych rund. W tym ostatnim przypadku musisz zapoznać się z regulaminem bukmachera, ponieważ może być on różny od tego, co zazwyczaj jest dostępne. Zdarzają się przypadki, w których over lub under rund jest rozliczany w zależności od momentu, gdy rozpoczęła się kolejna runda, ale może być też sytuacja, że potrzeba dokładnie połowy rundy, a wszedł over i analogicznie, mniej niż połowy, aby under zakończył się wygranym kuponem. Wszystko w tym przypadku zależy od bukmachera i jego regulaminu. Pozostałe elementy raczej są podobne u pozostałych operatorów, ale w przypadku rund przeczytaj dokładnie, jakie są warunki rozliczania tej sekcji, ponieważ możesz się zaskoczyć, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Więcej o sporcie.

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *