Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Gmina Powidz pamięta o Powstaniu Wielkopolskim

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętowała Gmina Powidz.

-Za nami gminne celebrowanie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęto Mszą Św. w kościele pod przewodnictwem ks. proboszcza Alfreda Lewicza i homilią ks. Marcina Maciejewskiego. Liturgię ubogacili śpiewą i grą: Chór Sonata oraz Kapela Powidz Band a swoją obecnością poczty sztandarowe z pocztem 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego na czele.
Następnie odbyła się uroczystość przy Skwerze 770-lecia Powidza przy pomniku ,,Ojcom naszym.” Przy śpiewie hymnu państwowego wojskowy poczet flagowy uroczyście wciągnął flagę państwową na maszt wzniesony w ramach projektu ,,Pod biało-czerwoną.” (ze środków budżetu państwa) #podbiałoczerwona

W swoim przemówieniu Wójt Gminy Powidz podziękował za pamieć o historii, która objawia się w utrwalaniu pamięci o Powstaniu (udział w obchodach, rajdy szlakiem Kompanii Powidzkiej, przekazanie ostatnio przez Państwa Kluczka na rzecz ZSP w Powidzu szyldu z lokalu Pietraszaka, gdzie zawiązywała się Kompania w 1918 r.). Wójt zwrócił uwagę, że działania powstańcze realizowane były z mądrością, przygotowaniem (praca organiczna, przejmowanie władzy cywilnej, tworzenie polskich rad robotniczych i żołnierskich, podział Kompanii na sekcje) i jest to też dla nas lekcja, jak realizować odważne marzenia i pomysły.

Do zebranych słowo skierował również wicestarosta Powiatu Słupeckiego Czesław Dykszak dziękując za podejmowane inicjatywy oraz wspominając o potężnych inwestycjach drogowych realizowanych wreszcie na terenie Gminy Powidz.Przewodniczący Rady Gminy Powidz Filip Muszyński odczytał list skierowany do uczestników uroczystości w Powidzu przez Michała Zielińskiego – Wojewodę Wielkopolskiego

Następnie złożone zostały kwiaty i zapalaone znicze na gminnym miejscu pamięci przez delegacje organizacji i instytucji, wśród których była reprezentująca Ministra i Posła z Wielkopolski – Zbigniewa Hoffmanna, dyrektor biura poselskiego Joanna Lachowicz oraz delegacja z 33. Lotnictwa Transportowego z ppłk. Witoldem Zakrzewskim na czele. Baza wystawiła również posterunek honorowy przy pomniku.
Uroczystości koordynowane były przez Dom Kultury w Powidzu, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwali OSP Powidz i Policja-czytamy na stornie Gminy.

 

 

FOTO: Gmina Powidz


Brak komentarzy

Dodaj komentarz