Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Gmina Słupca zgasi lampy ale nie wszędzie. Radni protestują.

Temat oszczędności energii elektrycznej poprzez wyłączenia lamp w godzinach nocnych na terenie Gminy Słupca był szeroko dyskutowany podczas czwartkowej sesji.

Gmina chce wyłączać oświetlenie uliczne w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Nie nastąpi to jednak w Piotrowicach i Cieninie Kościelnym w przypadku nowych opraw ledowych.

-Temat był poruszony na jednej z poprzednich sesji. Była mowa, że jeśli będziemy wyłączać oświetlenie, to będziemy to robić w całej gminie. Teraz się okazuje, że dwie miejscowości są wyróżnione. Pytam się dlaczego w ten sposób ma być- pytał radny Józef Włodarczyk.

-Te dwie miejscowości miały wymieniane oprawy z sodowych na ledowe. Pieniądze pochodziły z projektu ze środków zewnętrznych i w ramach tego projektu oświetlenie przez okres jego obowiązywania musi być uruchamiane w założonych godzinach. Więc nie gasimy tam, gdzie dostaliśmy pieniądze na wymianę lamp. Nie możemy tego zrobić, ponieważ złamalibyśmy wtedy razem ze spółką zasady tego dofinansowania i zmuszeni byli byśmy oddać środki, którzy otrzymaliśmy na ten cel- tłumaczył zastępca wójta, Cezary Przybylski, który podkreślał, że chodzi tylko o lampy wymienione na ledowe.

To tłumaczenie nie przekonało jednak radnego.-To jest nie fair wobec innych miejscowości-mówił Włodarczyk. -Jeśli będziemy szukać takich dofinansowań, to za chwilę poszukamy takie dofinansowanie do następnej wioski, a reszta zostanie na lodzie za przeproszeniem – dodał.

-Mi się wydaje, że to będą takie duże oszczędności na tych oprawach ledowych, że nieporównywalnie mniej zapłacimy pieniędzy niż za świecące krócej stare lampy- odpowiadał radny, Leszek Michałowicz.

-Te miejscowości są dwa razy wynagrodzone. Najpierw miały założone lampy ledowe. Każda miejscowość by takie chciała mieć, a teraz jeszcze te lampy będą u nich świecić, a u nas nie – dodał radny, Kazimierz Spławki.

 

11 odpowiedzi

  1. Wczoraj przy mgle ograniczającej widoczność i braku lamp nie łatwo o tragedię nie wspomnę o dziurach w nawierzchni zaraz będą sypały się sprawy o odszkodowania do gminy za uszkodzone auta

    1. Połączenie gminy z miastem będzie super , ale tylko dla miasta, zwiększy się budżet a przy większości radnych z miasta , bo tak będzie ,pcała kasa pójdzie na miasto. Gmina biedna ale sama o sobie decyduje.

    1. Do oszczędności zobowiązuje ustawa . Od 1 października ,chyba, każdy samorząd jest zobowiązany do 10% oszczędności. Chciałbym zauważyć że miast też wyłącza lampy bo one generują największe zużycie.

  2. Gminę z miastem połączcie NIEDOJDY bo nic nie pozostało innego. W szkołach bida, na ulicach ciemności, drogi dziurawe, długi gminne nie do spłaty. Po cholerę ta gmina istnieje się pytam !!! Chyba tylko po to żeby KASTA urzędnicza, Wójt, Radni mieli się dobrze a mieszkańcy to już si nie liczą.

    1. Tak jest, drodzy Państwo istnienie osobno gminy wiejskiej Słupca to absurd. Doprowadzenie do połączenia z miastem a ludzie przestaną się denerwować. Trudne czasy dają nam wszystkim popalić. Pozdrawiam…

  3. Przecież jak wyłączą światła poza Piotrowicami to nawet nikt nie zauważy. Na tych wiochach po 18 nawet psa z kulawą nogą nie uświadczysz.

  4. Fundusze wiejskie przeznaczać na tego typu inwestycje a nie na pierdoły.Mogly by być lampy z turbiną wiatrowa czy inne które nie generują kosztów utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *