Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Gminy jednak dołożą do rozbudowy szpitala?

Powiat słupecki ponownie wystąpi do gmin z prośbą o dofinansowanie rozbudowy szpitala w Słupcy. W tej sprawie starosta rozmawiał wczoraj z przedstawicielami wszystkich samorządów. Wola współpracy jest, ale ostateczna decyzja należeć będzie do radnych.  

Koncepcja starosty dotycząca współfinansowania przez gminy rozbudowy słupeckiego szpitala od początku podzieliła samorządowców. Uchwały mówiące o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi podjęły tylko: miasto Słupca i gmina Ostrowite, Orchowo zdecydowało, że pieniędzy nie da, a pozostałe gminy miały zdeklarować się do 30 czerwca. Ostatecznie, radni z gmin: Strzałkowo, Słupca, Zagórów i Lądek uchwał w tej sprawie nie podjęli, tłumacząc to głównie brakiem pozytywnej opinii wojewody dotyczącej rozbudowy słupeckiego szpitala. Starosta tłumaczył potem, że o swoich planach wojewodę poinformował, a wspomniana opinia nie jest w tym przypadku potrzebna. – (…)nie ma żadnej przeszkody prawnej, abyśmy to my samodzielnie podjęli decyzję o rozbudowie szpitala powiatowego.(…) Budując za „swoje” (środki samorządu powiatowego i samorządów gminnych) nie podlegamy pod znowelizowane przepisy. Dodam też, że dopełniłem wszelkich formalności proceduralnych informując Wojewodę Wielkopolskiego o powyższym w wymaganym terminie napisał w oświadczeniu.

Spotkanie w starostwie miało na celu wyjaśnienie niejasności jakie powstały ostatnio pomiędzy starostą, a włodarzami miast i gmin powiatu, a także ponowne rozpatrzenie koncepcji rozbudowy szpitala w kształcie zaproponowanym na początku przez starostę. Z relacji uczestników (spotkanie odbyło się bez udziału dziennikarzy) wynika, że porozumienie zostało osiągnięte. – Naszą intencją, czyli organu założycielskiego dla szpitala, jest podtrzymanie tej koncepcji, którą forsowaliśmy do tej pory, aby szpital był dostosowany do nowych wymogów według koncepcji architektonicznej, którą mamy i kosztorysu katalogowego, który póki co posiadamy. Dlatego też do wszystkich samorządów gmin naszego powiatu występujemy z ponownym wnioskiem o pomoc finansową w partycypacji tego przedsięwzięcia według kryteriów, które ustaliliśmy wcześniej – mówił starosta. Przypomnijmy, że zgodnie z tą koncepcją wkład powiatu wynosić ma 17 mln zł, a gminy mają dołożyć pozostałe 10 mln zł. Udział każdej gminy przeliczony będzie wg kryterium 167,4 zł pomnożone przez ilość jej mieszkańców. – Myślę, że obecność wszystkich samorządowców z powiatu słupeckiego oznacza, że bez względu na ostatnie informacje medialne, nadal wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby rozmawiać i wspierać powiat w jego zadaniu, jakim jest rozbudowa szpitala – przekonywał wójt gminy Strzałkowo, Dariusz Grzywiński .

Wsparcie wójtów i burmistrzów to jednak dopiero początek. Ostateczna decyzja dotycząca udzielenia pomocy finansowej powiatowi będzie należała do radnych poszczególnych gmin. Póki co ich włodarze zapewnili, że w najbliższych dniach zwołają nadzwyczajne sesje, na których temat ten będzie podjęty. Nie wiadomo również, na jakie wsparcie radni się zdecydują. Wchodzi bowiem w grę rozwiązanie, że dofinansowanie będzie niższe od oczekiwanego. – Każdy z samorządów zdecyduje wg własnego uznania i własnej wiedzy ile jest w stanie na ten cel przeznaczyć – mówił Jerzy Kopczyński, przewodniczący Rady Gminy Słupca. Starosta bierze również takie rozwiązanie pod uwagę. – Jeżeli pokłosiem naszego wystąpienia i uchwał rad gmin będzie decyzja pozytywna w stosunku do tych założeń pierwotnych, wtedy deklarujemy, że uruchomimy wszelkie siły i środki po to, żeby zanim wejdzie w życie nowelizacja przepisów Prawo Zamówień Publicznych uruchomić procedurę dotyczącą wyłonienia wykonawcy zadania wg formuły zaprojektuj – wybuduj. Jeżeli uzyskamy wsparcie finansowe wartości mniejszej to wtedy zaistnieje ten wariant, którego póki co chcemy uniknąć i będziemy musieli coś ograniczyć w koncepcji, którą w tej chwili posiadamy. Najprawdopodobniej będzie trzeba najpierw zaproponować wykonanie dokumentacji technicznej, gdzie jednym z najistotniejszych argumentów  w ocenie tego zlecenia będzie cena kosztorysowa inwestycji i wybierzemy wtedy taka, na którą będzie nas po prostu stać, przedkładając własne środki i środki wsparcia z gmin naszego powiatu – tłumaczył starosta.

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia wspomnianej wcześniej opinii wojewody w sprawie rozbudowania słupeckiego szpitala. Nadal nie można bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy w tym przypadku będzie ona w ogóle wymagana. W związku z tym, samorządowcy ustalili, że każda z gmin w uzasadnieniu uchwały umieści zapis mówiący o tym, że jeśli będzie konieczność uzyskania takiej opinii i będzie ona pozytywna to zadeklarowane środki zostaną przekazane. – Czekamy teraz na jasną odpowiedź od wojewody. Jeśli opinia nie jest wymagana to nie ma tematu, a jeśli jest to trzeba złożyć wniosek i czekać na pozytywną decyzję. To jest klucz do tego czy przekazujemy pieniądze czy nie – dodał wójt Grzywiński. Nadal nie wiadomo również co z gminą Orchowo, która wcześniej zdecydowała, że nie wesprze rozbudowy szpitala. Powiat ponownie zwróci się także do tej gminy o pomoc finansową i liczy, że działania pozostałych gmin zmobilizują tamtejszych samorządowców do podjęcia innej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *