Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Happening ekologiczny w Zagórowie

27 kwietnia odbył się podczas targu na Dużym Rynku w Zagórowie happening ekologiczny, który jest kolejnym działaniem realizowanym przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w konkursie „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Seniorzy i młodzież pod koniec marca i na początku kwietnia przygotowali autorskie proekologiczne tiszerty (50 sztuk) oraz zaprojektowali ulotki z hasłami na rzecz dbania o las i ekologię (wydrukowano 10 tys. sztuk!). W trakcie środowego targu byli ubrani na zielono i kolorowo, rozdawali ulotki oraz skandowali przez megafon proekologiczne hasła.

–Wręczyliśmy dziś mieszkankom i mieszkańcom Gminy Zagórów oraz gościom odwiedzającym nasze miasto 3 tys. ulotek. Są na nich, wydawałoby się banalne informacje, że nie należy wywozić śmieci do lasu, wyrzucać niedopałków na chodnik czy ulice oraz sprzątać po psie w przestrzeni miejskiej, niemniej naszym zdaniem te informacje trzeba nieustannie powtarzać, ponieważ widzimy, ile śmieci znajduje się w lasach i otoczeniu-powiedziała Romualda Matusiak, prezes Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Animator Starszy projektu.– Targujący i kupujący byli bardzo życzliwi oraz gratulowali nam działań. Jeden pan powiedział nawet żartobliwie, że śmiecących należałoby kijem prześwięcić. To były dla nas kolejne, nowe, cenne doświadczenia. A współpraca z seniorami jest fantastyczna!-powiedzieli uczniowie Szkoły Kostaneckich.

Pozostałe ulotki zostaną dostarczone do lokalnych szkół, przedszkoli, instytucji i sklepów. Projekt „Dbamy o las i kąpiemy się w nim” jest realizowany od marca do czerwca. Już niebawem, 6-7 maja, seniorzy i młodzież będą mieć warsztaty z zakresu leśnych kąpieli (shinrin yoku), które poprowadzi wykwalifikowana instruktorka, m.in. zdobywała umiejętności w Japonii, Katarzyna Grabka z Leśnych Projektów z Katowic. Oczywiście zajęcia będą miały miejsce w lesie na Szubiankach. W pozostałe dni maja przeszkoleni zaproszą na leśne kąpiele swoich członków rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Las zyska kolejnych miłośników!

W czerwcu starsi i młodsi ekolodzy wykonają mural, zaprojektują tablice informacyjne, które zostaną wkopane przy wejściach do szubiankowskiego lasu oraz przygotują wystawę fotograficzną obrazującą dotychczasowe działania. O szczegółach będziemy powiadamiać na bieżąco. Koszulki oraz ulotki zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

TEKST/FOTO: Gmina Zagórów


Brak komentarzy

Dodaj komentarz