Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Instalacja i odsłonięcie tablic informacyjnych w lesie na Szubiankach

W Gminie Zagórów miało miejsce symboliczne odsłonięcie tabli informacyjnych w lesie na Szubiankach.

Przedostatnim działaniem seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w konkursie „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, były instalacja i odsłonięcie tablic informacyjnych w lesie na Szubiankach w Zagórowie.

27 i 28 czerwca pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie wkopali w zagórowskim lesie 9 tablic informacyjnych. 6 tablic z nagłówkiem „Tu las, Twój przyjaciel” pojawiło się przy ulicach Szubianki i Leśnej. Pozostałe, „Kąpiele leśne shinrin-yoku”, „Ptaki w naszym lesie” i „Drzewa w naszym lesie” zostały zainstalowane przy głównym dukcie. Pomoc przy tworzeniu tekstów na tablice uczestnicy projektu otrzymali od Doroty Kinast, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, oraz Katarzyny Grabki, instruktorki leśnych kąpieli z Leśnych Projektów w Katowicach. Układem graficznym zajęła się Emilia Harmacińska, instruktorka plastyki w MGOK Zagórów. Stelaże do tablic wykonali w ramach zajęć praktycznych uczniowie Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Michała Ulatowskiego. W pracach przy tworzeniu stelaży uczestniczył członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Henryk Ulatowski.

28 czerwca nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablic z udziałem wiceburmistrza Gminy Zagórów Karola Błaszczaka oraz przedstawicieli seniorów, młodzieży i stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
-Gratuluję sukcesywnego realizowania projektu. Cieszę się i jestem dumny z działań seniorów i uczniów na rzecz ekologii, która jest ważna dla lokalnego samorządu. Mam nadzieję, że ten projekt nie będzie państwa ostatnim przedsięwzięciem. Działajcie dalej, gdyż robicie piękne rzeczy-powiedział wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak.

-Spełniło się jedno z naszych marzeń, tj. przy wejściach do lasu pojawiły się tablice, które zapraszają do korzystania z lasu oraz zachęcają do dbania o leśną przestrzeń. Z tekstów na tablicach można dowiedzieć się, jak las pozytywnie wpływa na nasz organizm, jak przeprowadzić leśną kąpiel oraz jak rozpoznać ptaki i drzewa-powiedziała Romualda Matusiak, Animator Starszy projektu.
-Jesteśmy przekonani, że tablice przyczynią się do wzrostu świadomości mieszkańców Gminy Zagórów na temat leśnego ekosystemu i ci, którzy dotychczas zaśmiecali las, w końcu się zreflektują, że taki proceder jest zwyczajnym barbarzyństwem-powiedziała Daria Dudkowiak, przedstawicielka młodzieży ze Szkoły Kostaneckich.

Uczestnicy projektu serdecznie dziękują prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michałowi Królowi oraz pracownikom, panom Krzysztofowi, Adamowi, Radosławowi i Marianowi, za zainstalowanie tablic. Dziękują również Michałowi Ulatowskiemu, Henrykowi Ulatowskiemu, uczniom Szkoły Branżowej, Emilii Harmacińskiej, Dorocie Kinast, Katarzynie Grabce i Piotrowi Wielińskiemu z Drukarni Braci Wielińskich w Koninie za przygotowanie stelaży oraz zaprojektowanie i wykonanie tablic.

Stelaże i tablice zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Podsumowanie projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!” nastąpi 1 lipca w piątek o godz. 11.00 w MGOK Zagórów. Zapraszamy! -czytamy na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.

 

FOTO: MGOK Zagórów


Brak komentarzy

Dodaj komentarz