Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Integrując sąsiadów, czyli wspólny ogród społeczny na dachu

Mieszkając w mieście, ludzie zazwyczaj nie znają swoich sąsiadów, są zamknięci w swoich prywatnych przestrzeniach. Tworzenie wspólnych ogrodów na dachach może być miejscem, które łączy. Wychodząc z domu i spędzając wspólnie wolny czas, sąsiedzi są zmuszeni do opowiadania o sobie i słuchania innych, w ten sposób nawiązują bliższe relacje. Powstaje coraz więcej ogrodów społecznych, a zwolenników ogrodów na dachach z każdym rokiem jest coraz więcej.

Korzyści wynikające z założenia ogrodu na dachu

W miejscach, gdzie rośnie roślinność, jest dużo więcej wilgoci, upały nie są tak dokuczliwe, temperatura odczuwalna jest niższa niż w miejscach, gdzie roślin nie ma. Główne korzyści z założenia ogrodu na dachu:

  • oczyszcza powietrze i jednocześnie je odświeża,
  • jest naturalną termoizolacją budynku, chroni przed przegrzewaniem i nadmiernym wychładzaniem budynku,
  • wytwarza korzystny mikroklimat przyciągający i sprzyjający życiu owadów i ptaków,
  • pochłania część opadów, co w pewnym stopniu odciąża kanalizację miejską,
  • sprzyja powstawaniu i zacieśnianiu więzi międzyludzkich, co ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców,
  • w naturalny sposób poprawia jakość powietrza – rośliny generują więcej tlenu, pochłaniając jednocześnie miejskie zanieczyszczenia, kurze i pyły.

Im więcej powstaje takich ogrodów nawet bardzo małych rozmiarów, to w perspektywie obszaru całego miasta daje wymierne efekty. Ogrody na dachu zakładane społecznie poprawiają też estetykę miasta, w wielu miejscach nie ma możliwości stworzenia takich zakątków na zasadzie ogrodu parterowego. Wspólnymi siłami na niewielkiej przestrzeni można stworzyć miejsce wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. Możliwość utworzenia ogrodu na dachu daje prawie każda konstrukcja budynku, jeśli tylko uwzględnia utrzymanie dodatkowego ciężaru. Nowe mieszkania na obido.pl zazwyczaj już na etapie projektu uwzględniają możliwość utworzenia zielonych zakątków na dachu.

 

Jakie rośliny należy sadzić na dachu?

Podstawowym kryterium utworzenia ogrodu na dachu powinna być jego wytrzymałość oraz wielkość. Wybór konkretnych roślin uzależniony jest od preferencji mieszkańców. Jeśli ogród ma pełnić funkcję estetyczną i być głównie miejscem spotkań mieszkańców trzeba uwzględnić taki rodzaj roślin, które nie wymagają wiele czasu i pracy przy uprawie. Mogą to być trawy ozdobne, kwiaty, krzewy, a nawet małe drzewa. Zakładając, że będzie to miejsce odpoczynku i wspólnego przebywania, można uwzględnić także bardziej wymagające rośliny jak warzywa czy zioła, które jednocześnie mogą być wykorzystane kulinarnie. Mieszkańcy często sami przygotowują rozsady np. poziomek, sałaty. Społeczne inicjatywy mają z reguły otwarty charakter, dlatego stosowana jest duża różnorodność.

Dobrym wyborem może być zastosowanie roślin okrywowych, mogą to być: byliny, krzewy, pnącza, paprocie. Ich dużym atutem jest wytrzymałość i odporność na okresową suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, cechują je niskie koszty utrzymania. Ich zaletą jest atrakcyjna zmienność w ciągu roku, bogactwo pokrojów, kwitnienie i przebarwianie. Wraz z upływem czasu ładnie się rozrastają i wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż np. trawniki.

 

*Artykuł sponsorowany