Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

IX Noc w Muzeum

Edward Fiszer był bohaterem IX Nocy w Muzeum w Słupcy. Wybór nie jest przypadkowy, w tym roku przypada setna rocznica urodzin poety.

Edward Fiszer urodził się 10 października 1916 roku w Słupcy. Nad Prosną spędził lata dzieciństwa i otrzymał podstawowe wykształcenie. Następnie, uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, a w 1936 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Szybko jednak zmienił kierunek i został studentem Wydziału Filologii Polskiej. Edukację przerwał wybuch II wojny światowej, w której wziął czynny udział. Najpierw, walczył jako oficer 70. pułku piechoty, a następnie przez kilka lat przebywał w obozach jenieckich, m.in. w Dobiegniewie gdzie był jednym z członków grupy literackiej „Zaułek Poetów”.  Po zakończeniu wojny był kierownikiem literackim Centralnego Domu Żołnierza w Warszawie, pisał teksty piosenek i scenariusze programów estradowych dla teatrów wojskowych. Kierował redakcją artystyczną rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku i współtworzył program III Polskiego Radia, którego był pierwszym redaktorem naczelnym. Był też jednym z inicjatorów i współtwórców Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami, a jego piosenki śpiewała cała Polska. Zmarł 13 stycznia 1972 roku w jednym z poznańskich szpitali. Jego ciało spoczywa na Warszawskich Powązkach.

Choć w dorosłym życiu Edward Fiszer nie bywał często w Słupcy, nigdy nie zapomniał o mieście w którym przyszedł na świat. Przykłady tego można znaleźć chociażby w jego poezji, którą wczoraj postanowiło Słupczanom przybliżyć Muzeum Regionalne. W piątkowy wieczór, kiedy w Opolu trwał koncert inaugurujący 53. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, w placówce rozpoczęła się IX Noc w Muzeum poświęcona właśnie Edwardowi Fiszerowi. Spotkanie rozpoczął spektakl poetycki pt. „Jeszcze nie wieczór”, którego scenariusz autorstwa Anny Halaby powstał na podstawie wierszy poety. Reżyserią zajęła się Anna Czerniak, a na scenie wystąpili utalentowani licealiści: Nikola Tylman i Szymon Śniegocki. Następnie, zebrani obejrzeli film o życiu i twórczości Edwarda Fiszera zrealizowany przez pracowników muzeum i Marka Ratajczyka. Po projekcji był czas na obejrzenie wystawy malarstwa krewnego poety – Macieja Fiszera oraz innych wystaw prezentowanych w muzeum. Do dyspozycji gości był też bufet przygotowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Spotkanie zakończył wyjątkowy koncert zespołu „Sine Nomine”. Młodzi muzycy postanowili zmierzyć się z twórczością Edwarda Fiszera i zaprezentowali jego piosenki w nowych aranżacjach. Usłyszeć można było zarówno znane wszystkim przeboje takie jak: „Pójdę na stare miasto”, „Stoję w oknie” czy słynną „Stokrotkę”, a także interpretacje wierszy „Przedwiośnie”, „Przy ujściu” i „Dom”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *